Nechajte sa očariť krásou prírody a históriou v okolí Banskej Štiavnice

0 2 685

Miesta dýchajúce minulosťou, krása slovenskej prírody, kúpanie aj pokojné večerné prechádzky mestom. To všetko na vás čaká, ak sa vydáte na dovolenku do Banskej Štiavnice. A toto známe banícke mesto ponúka ešte viac.

Jedinečná historická atmosféra na každom kroku

Banská Štiavnica privíta každého návštevníka nenapodobiteľnou atmosférou. Na prechádzke sa takmer na každom kroku môžete postupne zoznamovať s bohatou históriou mesta, ktoré bolo v roku 1993 zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. V historickom centre môžete obdivovať budovu radnice, meštianske domy na Námestí sv. Trojice, gotický kostol sv. Kataríny a nájdete tu tiež rodný dom básnika Andreja Sládkoviča.

Obísť by ste nemali ani Starý zámok, v ktorom sa dnes nachádza jedna z expozícií Banského múzea. Na hradnej vyvýšenine nad mestom stojí Nový Zámok, ktorý bol vybudovaný ako súčasť opevňovania Uhorska proti Turkom v 16. storočí. Dnes si v ňom môžete prezrieť expozíciu venovanú protitureckým bojom na Slovensku.

Láka vás pobyt pri vode alebo v prírode?

Stopy baníctva nájdete aj v okolí mesta. Pri banskej činnosti boli často šachty a štôlne zaplavované vodou. Na jej odčerpávanie bola použitá vodná energia z banských tajchov. Mnohé z týchto umelých vodných nádrží tu nájdete i dnes. Ak sa vydáte do Banskej Štiavnice, iste vás poteší, že sú využívané na rekreačné účely. Najznámejším z nich je tajch Počúvadlo obklopený nádhernými lesmi. Ak si do vášho kufra nezabudnete pribaliť plavky, môžete si v ňom dosýta zaplávať. Vaše výlety môžete obohatiť o návštevu Banského múzea v prírode pod tajchom Klinger. Sklamaní nezostanú ani tí, ktorí by v rámci dovolenky uvítali trochu viac pohybu. Na výber máte z množstva turistických a cyklistických trás.

Čo si zbaliť na cestu?

O dokonalosť vášho pohodlia počas dovolenky v Banskej Štiavnici sa postará vhodné oblečenie, ktoré si môžete vybrať na saticky.sk. Počas letných prechádzok mestom oceníte ľahké letné šaty alebo dámske šortky. Keďže večery v horách bývajú chladnejšie, nezabudnite aj na dlhé nohavice, teplý sveter, kardigán alebo bundičku. Pokiaľ si chcete dať trochu „do tela“ na rodinných výletoch v prírode, pribaľte si tiež legíny alebo tepláky, ku ktorým pridáte dámsku mikinu. V batohu by nemali chýbať ani nepremokavá bunda a šiltovka.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.