Kupujete novú posteľ? Každý jej rozmer je dôležitý pre spánok

0 374

Posteľ patrí k základnému zariadeniu každej domácnosti. A je aj veľmi dôležitá. Veď pri nej ide o to, ako dobre sa vyspíte a kvalitný spánok je základom každého dňa. A z dlhodobého hľadiska aj pre celkové zdravie.

Aká šírka manželskej postele je ideálna?

Rovnako ako pri iných druhoch nábytku aj pri kúpe postele platí, že najskôr je potrebné si všetko pomerať. Avšak pri manželských posteliach sú rozmery dôležité nielen kvôli tomu, aby sa vám vaša nová posteľ zmestila do spálne spolu s ostatným nábytkom.

Rozmery postele majú veľký vplyv na komfort počas spánku. Zrejme najviac ľudí zaujíma šírka. Pri manželských posteliach je ideálna šírka aspoň 180 cm. Samozrejme, môže sta stať, že takáto posteľ bude pre vašu spálňu príliš široká, v takom prípade sa ešte dá akceptovať šírka 160 cm, ale to už je v podstate také znesiteľné minimum, ešte užšia posteľ by už nebola pre dvoch príliš komfortná.

Dĺžku často prehliadame. A ako je to s výškou?

Čo sa dĺžky postele týka, väčšina rovno siaha po 200 cm dlhých posteliach, i keď úplným ideálom je ak má posteľ na dĺžku o 20 cm viac ako je výška vyššieho z partnerov. Takže možno by bolo dobré siahnuť po trošku dlhšej posteli.

A čo výška postele? Pri tomto rozmere je potrebné počítať s celkovou výškou, čiže aj vrátane matracov 90 x 200 (alebo iných podľa rozmerov vašej postele). Tá by mala byť 40 – 50 cm. Pre starších ľudí, ktorí už môžu mať problémy so vstávaním, je ideál až 60 cm.

Mimochodom, takzvané hygienické minimum (kvôli prachu na zemi a prúdeniu vzduchu) je 25 cm, poď túto výšku určite nechoďte. Niektoré postele umožňujú meniť výšku roštu a tým pádom aj výšku postele, čo oceníte, ak si plánujete kúpiť kvalitnú posteľ, od ktorej očakávate, že vám bude slúžiť dlhé roky.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.