Aké sú výhody zateplenia fasády okrem úspory financií za kúrenie?

0 65

Energetická kríza a rastúce ceny energií donútili veľa ľudí začať rozmýšľať, ako ušetriť za energie. A obzvlášť ak človek býva v rodinnom dome, kde toho predsa len môže ovplyvniť viac, ako keby býval v byte.

Ak ste doteraz so zatepľovaním váhali, je čas sa do toho pustiť

Jedným zo spôsobov, ako urobiť svoje bývanie finančne menej nákladné, je zateplenie fasády domu kvalitným expandovaným polystyrénom. Rozmach zatepľovania, ktorý začal zhruba pred dvoma desaťročiami (aspoň na sídliskách a starých panelákoch to bolo vidieť), v posledných rokoch mierne utíchol, ale faktory spomínané v úvode spôsobili, že sa ľudia do zatepľovania opäť púšťajú.

Ak teda bývate v rodinnom dome, ktorý je nezateplený a rozmýšľate, či sa do zatepľovania pustiť, alebo nie, možno vás presvedčia nasledujúce dôvody. Zatepľovanie totižto nie je „len“ o úspore na účtoch za vykurovanie počas zimy.

Čo všetko získate so zatepleným domom?

Pri úspore financií však predsa len ešte ostaneme. Áno, nákup všetkého potrebného materiálu na zateplenie, vrátane „drobností“ ako armovacia mriežka, nestojí málo, ale je to investícia, ktorá sa vám vráti. Zateplená fasáda totižto nešetrí náklady výlučne za vykurovanie. Váš dom chráni aj pred prehrievaním počas leta. Takže ak ste doteraz na to, aby sa dalo počas letných horúčav u vás doma „existovať“, používali klimatizáciu, táto potreba bude vďaka zatepleniu značne minimalizovaná.

A čo tie ďalšie dôvody, ktoré hovoria v prospech zateplenia? Zateplenie chráni dom a prispieva k životnosti muriva, keďže murivo je vďaka zatepleniu chránené pred poveternostnými vplyvmi, či vznikom plesní na vnútorných povrchoch stien. Zateplenie zároveň slúži do určitej miery ako zvukový izolant a tak bude tlmiť nežiaduci ruch z ulice.

V neposlednom rade vďaka zatepleniu bude bývanie vo vašom dome zdravšie. Vnútorná teplota aj vlhkosť budú oveľa stálejšie a vyrovnanejšie, čo prispeje aj k stabilnejšej vyššej teplote na povrchu stien.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.