Ako auto pripraviť na jar?

0 76 050

Začína sa nám prvý jarný mesiac a viacerí z vás už pomaly, ale isto uvažujete o výmene zimného šatníka za jarný. Netreba sa však ešte ponáhľať. Tohtoročná zima bola slabá a môže sa stať, že v niektorých regiónoch nás aj počas marca prekvapí bohatá snehová nádielka.

Ako teda svoje auto pripraviť na jar?

Výmena pneumatík

Na jar musíte absolvovať výmenu pneumatík. Načasovanie výmeny pneumatík však môže byť problém. Vo všeobecnosti platí používať zimné pneumatiky v období medzi 15. novembrom až 31. marcom. Ak ale budete mať po uplynutí tohto termínu už letné pneumatiky a prekvapí vás počasie (nasneží, na ceste bude súvislá vrstva snehu a ľadu), môžete spôsobiť dopravnú nehodu a môžu vám hroziť aj pokuty. Všetko bude závisieť aj od počasia a aj od toho, či budete plánovať po tomto termíne cestu do hôr.

Na výmenu pneumatík radšej počkajte ideálne do polovice apríla.

Skontrolujte autobatériu

Originálne autobatérie v nových autách majú najvyššiu životnosť a tie, ktoré neskôr kúpite, vám už nevydržia tak dlho ako originálne. Zima dáva starším autobatériam zabrať a preto vám odporúčame vždy po zime skontrolovať autobatériu, jej stav. Ak budete mať problémy so štartovaním, choďte si dať autobatériu najprv zmerať a ak vám automechanik povie, že životnosť vašej batérie je krátka, kúpte si novú.

TIP: Elektronická kniha jázd

Vyčistite interiér

Máte zaprášenú palubnú dosku? Gumené rohože sú špinavé od blata a sú na nich samé kamienky? Využite pekné jarné počasie na kompletnú údržbu interiéru. Odporúčame vziať švédsku utierku a prípravok na sklo a poumývať všetky okná zvnútra. Následne pokračujte utieraním prachu z palubnej dosky.

Potom povyťahujte gumené rohože, poumývajte ich a priestor pod nimi (podlahu) povysávajte technickým, alebo klasickým vysávačom.

Navštívte autoumyváreň

Po zime je potrebné ísť aj do autoumývarne. Aj keď ste cez zimu chodievali do autoumývarne, po zime nesmiete vynechať návštevu najbližšej autoumývarne. Prečo? Pretože posypová soľ môže poškodiť podvozok a lak na aute. Korózia je veľmi nepríjemná komplikácia a preto treba auto po zime dôkladne poumývať (nezabúdajte aj na podvozok).

Zdroj obrázka:

Autor: oatawa / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.