Poškodenie ktorých autodielov najviac vplýva na bezpečnosť jazdy?

0 1 372

Aj keď je jazda autom pre mnohých ľudí dennou rutinou, množstvo vážnych nehôd na našich cestách by malo byť pre každého vodiča výstrahou, že obozretnosti nikdy nie je dosť. A obozretný treba byť aj vzhľadom na technický stav auta. Obzvlášť pri týchto jeho súčastiach.

Brzdový systém a tlak v pneumatikách

Keď sa povie bezpečnosť v súvislosti s automobilmi, určite vám ako prvé napadnú brzdy, resp. celý brzdový systém. Áno, schopnosť účinne spomaliť alebo úplne zastaviť vozidlo je pre bezpečnosť jazdy kľúčová, takže brzdové platničky a kotúče, brzdová kvapalina a všetky ostatné súčasti brzdového systému musia byť bezpodmienečne v dobrom stave.

Zatiaľ čo stav bŕzd a bezpečnosť každému napadne hneď, pri ďalších príkladoch to nemusí platiť. Svoj vplyv však má napríklad aj tlak v pneumatikách. Nesprávne nahustené pneumatiky strácajú priľnavosť a ďalšie vlastnosti, ktoré vplývajú na bezpečnosť jazdy. A keďže v krízových situáciách môže byť rozhodujúci zlomok sekundy a pár metrov, mali by byť pneumatiky v takom stave, aby pre vašu bezpečnosť urobili maximum.

Tlmiče a geometria

V záujme bezpečnosti môže byť na vašom aute nutná aj investícia do nových tlmičov. Ich stav totižto nevplýva len na komfort jazdy, ale aj na bezpečnosť. To, ako si auto drží stopu v zákrutách, či na mokrej vozovke, akú ma brzdnú dráhu, či ako fungujú jeho moderné bezpečnostné systémy, závisí aj od správnej činnosti tlmičov.

Negatívny vplyv na bezpečnosť jazdy má aj zlá geometria vozidla. Vozidlo vtedy tiahne k jednej strane, kolesá na prednej náprave sa ľahšie rozkmitajú a horšie sa vracajú do východzej polohy. Okrem horšej ovládateľnosti to má vplyv aj na stabilitu vozidla pri brzdení, takže si viete predstaviť, prečo je aj geometria pre bezpečnosť veľmi dôležitá.

Zdroj obrázka:

Autor: MilanMarkovic78 / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.