Viete, v ktorom sériovom aute sa prvýkrát objavilo turbo?

0 151 214

Turbodúchadlo alebo hovorovo turbo je stále pre množstvo ľudí veľkým strašiakom. Má povesť poruchovej a drahej súčiastky. Treba však povedať, že moderné turbá už sú v tomto ohľade na úplne inej úrovni ako tie spred niekoľkých rokov.

Dnes už nájdete turbo takmer v každom aute

Koniec koncov, nájsť nové auto bez toho, aby jeho súčasťou bolo aj turbo, je takmer nemožné. Takže ak sa chystáte na kúpu nového auta, predsudky voči turbu by ste mali zahodiť. Aj keď dnes sa turbo montuje aj do „obyčajných“ motorov pre to, aby menšie motory dobehli na výkone to, čo strácajú na objeme kvôli downsizingu, v minulosti išlo čisto o výkon.

Turbá sa tak montovali do motorov výkonných áut, prípadne športových verzii bežných automobilov. Ak ste mali v motore turbo, znamenalo to, že vaše auto malo aspoň čiastočne športovú „DNA“. Mimochodom, kedy sa turbo objavilo v sériovo vyrábaných autách prvýkrát?

Prvým sériovo vyrábaným autom s turbom bol Oldsmobile Jetfire z roku 1962. Bola to v podstate výkonnejšia verzia modelu Cutlass. Aj napriek tomu, že Jetfire svojim použitím turba znamenal revolúciu, nezožal priveľký úspech.

Revolučný počin. Ale nie z hľadiska predajov

Predalo sa ich len 3765 kusov. Áno, mohli za to aj problémy so spoľahlivosťou motora, predsa len to bola v sériových autách nová technológia, ale aj ďalšie faktory. Tými bola hlavne vysoká cena, stál o takmer 300 dolárov viac ako štandardný Oldsmobile Cutlass s pevnou strechou. Dnes by to bola zanedbateľná čiastka, ale v roku 1962 to bola značná suma.

Okrem toho bol Jetfire kritizovaný aj za zlú kvalitu radenia prevodovky a za to, že bol vyrábaný s rovnakým mäkkým odpružením ako menej výkonné verzie. A predsa len, športové verzie si vždy zaslúžia aj športovejšie tvrdšie pruženie.

Aj napriek tomu, že z komerčného hľadiska nešlo o žiadnu slávu, Jetfire so svojim turbo motorom predbehol dobu. Dokázal produkovať väčší krútiaci moment ako vtedajšie atmosférické motory s dvojnásobným objemom, čo znamenalo výrazný nárast v účinnosti motorov.

Zdroj obrázku: Iaroslav Neliubov / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.