Tipy, ako jazdiť bezpečne aj v nepriaznivom počasí

0 19 153

Dážď, husté sneženie, poľadovica – počasie dokáže znepríjemniť šoférovanie, no ovplyvniť počasie jednoducho nedokážeme. Je prirodzené, že máme obavy jazdiť v nepriaznivom počasí. Jazdiť len na základe priaznivých predpovedí ale nemôžeme.

Ponúkame vám zopár tipov, ako jazdiť bezpečne aj v nepriaznivom počasí.

Predvídajte

Ak chcete jazdiť bezpečne, musíte predvídať. Jazdiť bezpečne môžete jedine vtedy, keď sa sústredíte len na jazdu. Je dôležité volant držať pevne, jazdiť primeranou rýchlosťou, aby ste nemuseli prudko brzdiť. V dnešnej dobe je na cestách veľa šoférov, ktorí nevenujú pozornosť šoférovaniu, nechávajú sa rozptýliť vonkajšími podnetmi a potom musia prudko brzdiť.

Aby sa vám lepšie šoférovalo v starších automobiloch, ako jednu z prvých vecí, ktoré by sa vám oplatilo vymeniť, je volant. Veľmi obľúbené sú športové volanty. Ich výhodou je predovšetkým lepšia obratnosť a hlavne jednoduchšia manipulácia.

Brzdite motorom

Okrem predvídania je dôležité, aby ste brzdili motorom. Prudké, nárazové brzdenie výrazne poškodzuje kvalitu brzdových kotúčov a celkovo bŕzd. Brzdenie motorom je v podstate štýl jazdy, ktorý nielenže výrazne znižuje spotrebu, ale aj pomáha znížiť opotrebenie brzdových častíc automobilu.

Brzdenie motorom zvládne naozaj každý. Brzdenie motorom dosiahnete tak, že počas jazdenia budete postupne preraďovať na nižší prevodový stupeň, a to bez toho, aby ste mali nohu na brzdovom pedáli. Automobil tak začne brzdiť, nie však pomocou bŕzd, ale silou motora.

Takýmto spôsobom šetríte brzdové kotúče a celkovo brzdy na vašom automobile.

Prudkým brzdením v zime, kedy je na ceste súvislá vrstva snehu a ľadu, riskujete, že dostanete šmyk a spôsobíte dopravnú nehodu.

Ak chcete jazdiť bezpečne aj v nepriaznivom počasí, dôležité je mať funkčné stierače (nové gumičky na stieračoch, funkčný motorček ostrekovačov) a zamrznuté kusy ľadu musia byť odstránené zo strechy. Hlavne prispôsobujte rýchlosť jazdy aktuálnym podmienkam na vozovke.

Zdroj obrázka:

Autor: trendobjects / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.