Laboratórne testy spoločnosti Colgate ukazujú, že zubná pasta a ústna voda neutralizujú 99,9 % vírusu spôsobujúceho COVID-19

0 75 885

Prebieha klinický výskum skúmajúci potenciál produktov ústnej hygieny                      na spomalenie šírenia nového typu koronavírusu.

Zubné pasty obsahujúce zinok alebo cínaté zlúčeniny a ústne vody s obsahom cetylpyridínium chloridu (CDC) neutralizujú vírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, a to až o 99,9 %. Ukazujú to laboratórne štúdie, ktoré sú súčasťou výskumného programu spoločnosti Colgate. Tento program zahŕňa klinické štúdie na infikovaných osobách a jeho cieľom bolo posúdiť účinnosť produktov ústnej hygieny na znižovanie množstva vírusu v ústach a potenciálnom spomaľovaní prenosu nového koronavírusu.

Laboratórne štúdie realizoval Inštitút pre výskum verejného zdravia Rutgers New Jersey Medical School (NJMS) v spolupráci s laboratóriami Regional Biosafety Laboratories. Štúdie boli ukončené v októbri a ako prvé skúmali účinky zubných pást. Výsledkom boli zistenia, že zubné pasty Colgate Total a Meridol dokázali po dvoch minútach neutralizovať 99,9 % vírusu. Podobne účinné boli po 30 sekundách aj ústne vody Colgate Plax a Colgate Total.

Ako uvádza Americké stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (U.S. Centers for Disease Control and Prevention) vírus sa šíri prostredníctvom respiračných kvapôčok alebo malých častíc, ktoré vznikajú, keď infikovaná osoba kašle, kýcha, spieva, hovorí alebo dýcha. Výsledky laboratórnych štúdií teda naznačujú, že niektoré zubné pasty a ústne vody môžu prispieť                       ku zníženiu šírenia vírusu SARS-CoV-2 tým, že dočasne znížia jeho množstvo v ústach.

„Sme v počiatočných štádiách nášho klinického skúmania, ale naše predbežné laboratórne a klinické výsledky sú veľmi sľubné,“ hovorí Dr. Maria Ryan, vedúca klinického vývoja Colgate, a dodáva: „Aj keď čistenie kefkou a vyplachovanie nie je liečbou, ani spôsobom ako plne chrániť jednotlivca pred infekciou, môže pomôcť spomaliť šírenie vírusu, a doplniť tak ochranu, ktorú nám poskytuje nosenie rúšok, dodržiavanie odstupov a časté umývanie rúk.“

Ako sa vyjadril Dr. David Alland, šéf oddelenia pre Infekčné choroby a riaditeľ Centra pre reakciu na COVID-19 a pripravenosť na pandémiu, ktorý viedol štúdiu Rutgers NJMS spolu s kolegami Dr. Pradeepom Kumarom a Dr. Riccardom Russom: „Vzhľadom na to, že sliny môžu obsahovať porovnateľné množstvo vírusu, aké sa nachádza v nose a krku, je pravdepodobné, že vírus SARS-CoV-2 z úst prispieva k prenosu choroby, a to najmä u asymptomatických osôb.  Naznačuje to, že zníženie množstva vírusu v ústach by mohlo pomôcť zabrániť prenosu v čase, keď sú produkty starostlivosti o ústnu dutinu aktívne.”

Spolu s laboratórnou štúdiou spoločnosť Colgate sponzorovala klinickú štúdiu, do ktorej sa zapojilo približne 50 hospitalizovaných osôb s ochorením COVID-19. Táto štúdia preukázala schopnosť ústnych vôd Colgate Total (s CPC a zinkom), Colgate Peroxyl a Colgate PerioGard dočasne podstatne znížiť množstvo vírusu v ústach. Výskumní pracovníci plánujú podeliť sa           o svoje zistenia v decembri.

Ďalšie štúdie klinického výskumu zubných pást a ústnych vôd podporované spoločnosťou Colgate sú v počiatočných fázach v Rutgers, Inštitúte Alberta Einsteina v Sao Paule v Brazílii a na Univerzite v Severnej Karolíne na fakulte zubného lekárstva Chapel Hill Adams School of Dentistry. Do týchto štúdii sa zapojilo asi 260 ľudí s ochorením COVID-19.

„Spoločnosť Colgate spolupracuje s výskumníkmi z celého sveta. Momentálne realizujeme klinický výskum, ktorý skúma potenciál produktov ústnej hygieny na znižovanie množstva vírusu ako možnej stratégie v znižovaní rizika prenosu,“ hovorí Dr. Ryan. „Myslíme si, že starostlivosť o ústnu dutinu môže hrať významnú úlohu spolu s ďalšími preventívnymi opatreniami v boji proti globálnej pandémii.“

„Čím viac sa o víruse dozvieme, tým efektívnejšie proti nemu môžeme bojovať. Som preto nadšený z impozantného výskumného programu Colgate. Vďaka týmto štúdiám môžeme preukázať ďalší spôsob, ako zabrániť prenosu ochorenia na ľudí v úzkom kontakte, napríklad v zubnej ordinácii. Samozrejme, musíme aj naďalej dodržiavať všetky odporúčané preventívne opatrenia,“ vyjadril sa Dr. Mark Wolff, dekan s hodnosťou Morton Amsterdam v rámci Penn Dental Medicine na Pennsylvánskej univerzite.

Spoločnosť Colgate, ako svetovo uznávaný expert, sa zaviazala byť na čele v oblasti vedy a zabezpečiť, aby jej výrobky riešili výzvy v oblasti zdravia a zodpovedali potrebám spotrebiteľov. Ďalšie informácie o účinkoch ústnej hygieny na celkové zdravie a ďalšie pohľady na tvárové rúška a iné témy nájdete na internetovej stránke www.colgate.com.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.