Čo zvážiť pri výbere vchodových dverí?

0 2 084

Vchodové dvere sú vstupnou bránou do vašej domácnosti bez ohľadu na to, či bývate v rodinnom dome, alebo v byte. Oddeľujú váš súkromný priestor od okolitého sveta a tým pádom by ich výber nemal byť zanedbaný.

Materiál a bezpečnosť

Výber vchodových dverí je o niečo komplikovanejší ak sa bavíme o rodinnom dome. V tom prípade totižto musíte vziať do úvahy aj poveternostné vplyvy (ak dvere nebudú kryté nejakým prístreškom a podobne). Pri vchodových dverách do bytu vás toto trápiť nemusí, keďže sa budú nachádzať vo vnútri bytového domu.

Najčastejšie si ľudia najskôr vyberajú materiál dverí. Ovplyvňuje ich dizajn a samozrejme aj funkčné vlastnosti. V súčasnosti najčastejšie používanými materiálmi vchodových dverí sú plast, hliník, drevo a oceľ.

Ďalšou veľmi dôležitou vlastnosťou pri vchodových dverách je bezpečnosť. Poznáme 6 bezpečnostných tried dverí, pričom na obydlia sa používajú prvé 4. Triedy 1 a 2 predstavujú základné zabezpečenie, triedy 3 a 4 už predstavujú kvalitné zabezpečenie.

Dvere ako izolácia

Pri výbere dverí je potrebné zvážiť aj to, či chcete, alebo potrebujete protipožiarne dvere. Nie je to povinnosť, nutnosťou sú v rodinných domoch, ale v interiéri a to na oddelenie kotolne, či garáže.

Tepelnoizolačné vlastnosti sú taktiež niečím, čo bude zaujímať hlavne ľudí kupujúcich dvere na rodinný dom. Na to ako dvere dokážu izolovať teplo, treba myslieť už pri výbere materiálu, prípadne pouvažovať nad izolačnou výplňou.

Naopak, pri výbere vchodových dverí do bytu skôr oceníte ak budú dobre izolovať zvuk. Predsa len, hneď za vchodovými dverami bude chodba a teda spoločný priestor, ktorý zdieľate s vašimi susedmi. A každý, kto býva v byte, určite potvrdí, že niekedy je na tej chodbe viac ruchu a hluku ako by bolo znesiteľné. Vchodové dvere vám ho môžu pomôcť odizolovať.

Zdroj obrázka:

Autor: Seksun Guntanid / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.