Viete, ktorý je najdrahší šperk na svete?

0 60 684

Luxusné zlaté šperky vnímajú ženy ako krásnu vec, zatiaľ čo páni (s úsmevom povedané) ako drahú vec. Niečo na tom však predsa len bude a potvrdí to každý muž, ktorý niekedy pre svoju vyvolenú kupoval šperk s tým, že by mal byť zlatý a obsahovať aspoň jeden diamant. S takýmito požiadavkami sa ľahko dostanete k štvorciferným sumám.

Nestačil by vám ani milión na účte

Rozmýšľali ste však niekedy pri výbere toho pravého z krásnych zlatých prsteňov pre vašu partnerku, koľko stoja tie najdrahšie šperky sveta? A aký druh šperku vlastne je tým najdrahším? Prezradíme, že ide o prívesok.

Teda aspoň ako súčasť prívesku je v Smithsonovom inštitúte vo Washingtone vystavený diamant Hope. Ten je totižto oným najdrahším šperkom na svete. Aj keď Smithsonovmu inštitútu bol darovaný, jeho hodnota sa odhaduje na neuveriteľných 250 miliónov dolárov (na takú sumu je aj poistený).

Ak sa oboznámite s jeho históriou, cena začne dávať zmysel

Tento diamant, na ktorý sa ani zďaleka „nechytajú“ všetky ostatné diamanty a drahé zlaté šperky na svete, pôvodne vážil 115 karátov, ale niekoľko výbrusov jeho hmotnosť znížilo na aktuálnych 45,52 karátov. Pochádza z bane Kollur v Indii. Jeho prvým majiteľom (aspoň podľa dostupných prameňov) bol francúzsky obchodník a cestovateľ Jean-Baptiste Tavernier. Ten ho v roku 1668 predal vtedajšiemu kráľovi francúzska, Ľudovítovi XIV. Vtedy zaň dostal 147 kg zlata a šľachtický titul.

Tvoril súčasť francúzskych korunovačných klenotov až pokiaľ nebol v roku 1791 počas Veľkej francúzskej revolúcie ukradnutý. Našiel sa v roku 1812 u londýnskeho obchodníka Daniela Eliasona. Potom vystriedal niekoľko majiteľov. Za zmienku stojí bankár Thomas Hope, ktorý ho kúpil v roku 1839 a podľa ktorého dostal meno, ktoré má doteraz. V minulosti sa totižto nazýval aj Tavernier Blue, či Le bleu de France.

Posledným, kto ho nosil, bola v prvej polovici 20. storočia manželka mediálneho magnáta Edwarda McLeana, Evalyn. A úplne posledným súkromným vlastníkom bol zberateľ Harry Winston, ktorý ho v roku 1958 daroval spomínanému Smithsonovmu inštitútu.

Zdroj obrázku: vir.kedia / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.