Navrhnúť malú kúpeľňu je najťažšie. Ako ušetriť priestor?

0 306

Pri navrhovaní ktorej miestnosti v dome sa bežní ľudia, ale aj interiéroví dizajnéri najviac zapotia? Väčšinou pri kúpeľni. Nie preto, že by mala tak reprezentatívnu funkciu ako obývacia izba, prípadne kuchyňa, ale preto, že musí mať veľa „funkcií“, musíme sa v nej cítiť dobre a čo je hlavné, musí sa všetko zmestiť na malú plochu.

Malá plocha a veľa potrebného zariadenia

Áno, keď sa navrhuje kúpeľňa, v drvivej väčšine ide o malú kúpeľňu, to sa môžete opýtať v akomkoľvek kúpeľňovom štúdiu. Väčšina ľudí totižto býva v mestách v panelákoch a práve takýto druh bývania je typický malou kúpeľňou. Ale aj mnohé rodinné domy, v ktorých je viac ako jedna kúpeľňa, majú často jednu z kúpeľní malú, i keď tu je zas výhoda, že zrovna v tej najmenšej nemusí byť všetko.

Keď však zoberieme do úvahy typické panelákové kúpeľne, najlepšie sa nám ukáže problém s navrhovaním malej kúpeľne. Musíte totižto na naozaj malú plochu „naukladať“ umývadlo, vaňu alebo sprchový kút a práčku (a niekedy aj sušičku), pretože v typickom byte na práčku (a sušičku) nemáte zvlášť priestor. A ozaj, nesmiete zabudnúť na úložný priestor.

Tipy na šetrenie priestoru aj optické zväčšenie kúpeľne

Ako sa vôbec dá v takýchto malých kúpeľniach ušetriť priestor? Zvyčajne sa to robí uprednostnením sprchového kútu pred vaňou, i keď pre rodiny s deťmi to nemusí byť najlepšie riešenie.

Ďalším „šetričom priestoru“ je skrinka pod umývadlo, keďže tento priestor nemáte ako inak využiť a v malej kúpeľni je to často jediný priestor, kde máte možnosť dať nejakú skrinku, ktorá bude slúžiť ako úložný priestor. A aspoň v malej miere ho predsa potrebujete aj v kúpeľni.

Aj malé kúpeľne však môžu vyzerať skvelo a konkurovať aj väčším moderným kúpeľniam. Záleží však na každom detaile, vrátane zvoleného obkladu. Práve vhodne zvolený obklad dokáže (aspoň opticky) pridať malej kúpeľni na rozmeroch. Obzvlášť svetlé a lesklé obklady sú do malých priestorov ideálne.Z

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.