Na čo sa zamerať, keď si kupujete interiérové dvere?

0 372

Každá kompletná rekonštrukcia domu, či bytu, alebo rovno stavba domu, sa nezaobíde bez vyberania dverí. A nie jedných. Potrebujete predsa vchodové dvere, hneď niekoľko interiérových a aj dvere na balkón, či terasu.

Správne rozmery a najvhodnejšie otváranie

Zatiaľ čo pri vchodových dverách sa rieši hlavne bezpečnosť a iné funkčné vlastnosti a dizajn ide trochu do úzadia (obzvlášť ak ide o vchodové dvere do bytu) a plastové balkónové dvere sa zase riešia spolu s oknami, sú to práve interiérové dvere, pri ktorých môžeme prejaviť svoju estetickú stránku. To však neznamená, že ich výber je čisto o vzhľade. Na čo sa teda pri výbere interiérových dverí zamerať?

V prvom rade vás budú zaujímať rozmery. Tu si moc nenavyberáte, jednoducho výber dverí prispôsobíte stavebnému otvoru. Nad čím by ste však mali viac rozmýšľať, je smer otvárania. Pri každom stavebnom otvore dobre zvážte, ktorý smer otvárania bude praktickejší.

Otváranie dverí však nemusí byť len klasické. Obľúbené, hlavne tam, kde je menej miesta, sú posuvné dvere. Tie sa môžu posúvať buď popred stenu, alebo do stavebného puzdra (toto riešenie nie je možné použiť vždy). Okrem toho existujú aj skladacie, či kyvné dvere.

Dizajnové aj funkčné aspekty

V prvom rade o dizajne je potom voľba medzi falcovými a bezfalcovými dverami. Práve bezfalcové dvere sa skvelo hodia do súčasných minimalistických interiérov, keďže pri nich je dverové krídlo v jednej rovine so zárubňou. Treba však podotknúť, že vo všeobecnosti ide o drahšie riešenie.

Vnútorná výplň interiérových dverí má vplyv na to, ako dokážu dvere tlmiť hluk, na ich odolnosť a taktiež na ich cenu. Vy sa musíte rozhodnúť, ktorý z týchto faktorov bude pre vás najdôležitejší a pri výbere mu budete prisudzovať najväčšiu váhu.

A čo sa týka povrchovej úpravy, opäť hrá dôležitú rolu aj dizajn, i keď nie je jediný. Povrchová úprava má vplyv aj na údržbu dverí a rôzne povrchové úpravy majú samé o sebe rôznu odolnosť, ktorú je potrebné taktiež zvážiť.

Zdroj obrázka:

Autor: stock_SK / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.