Chcete spoznávať grécku históriu? Nemusíte ísť priamo do Grécka

0 151 368

Grécko patrí medzi tradične obľúbené dovolenkové destinácie Slovákov. Vďaka svojmu veľkému počtu ostrovov ponúka veľa rôznych destinácii. Do Grécka sa tak môžete vracať opakovane a vždy zažiť niečo úplne nové.

Grécko má množstvo ostrovov a aj jeden, ktorý im už nepatrí

Môžete si vybrať dovolenku na Kréte, ktorá je najväčším z gréckych ostrovov alebo sa vydať na niektorý z menších a „neopozeraných“. Všade vás budú čakať krásne pláže a príroda a rovnako aj bohatá história. Veď napríklad spomínaná Kréta sa považuje za kolísku európskej civilizácie, bola totižto centrom Minojskej civilizácie.

Alebo môžete byť ako keby v Grécku, spoznávať dokonca aj grécku históriu a pritom vôbec nebyť v Grécku. Strácate sa? Máme na mysli Cyprus. Ten má totižto naozaj bohatú históriu, ktorá je významne spätá s tou gréckou. A dokonca aj s gréckou mytológiou. Cyprus je totižto legendárnym miestom zrodenia bohyne krásy, Afrodity.

Dejiny Cypru sú najviac späté s dejinami Grécka

Ak ste niekedy boli na dovolenke na Cypre, uvažovali ste nad tým, kedy začal grécky vplyv na cyperské územie? Poriadne dávno, výraznejšie osídľovanie Cypru gréckym obyvateľstvom prebiehalo už okolo roku 1200 pre Kr. Niekoho možno prekvapí, že grécki prisťahovalci žili spolu s pôvodnými obyvateľmi v mieri a v spoločných mestách, neprebiehala tu žiadna separácia ani boje.

Trvalo tak zhruba 8 storočí dokedy sa Cyprus definitívne helenizoval. Pôvodný obyvatelia totižto najskôr neprijali ani grécku abecedu. Mali aj vlastný sochársky, architektonický, či keramický štýl. Načrtnutá definitívna helenizácia prišla počas vlády Ptolemaia.

Cyprus má aj jedno svetové prvenstvo, i keď to už nesúvisí s Gréckom, ale s Rímskou ríšou. K nej bolo územie Cypru pripojené v rokoch 58 – 57 pred Kr. Počas toho ako bol Cyprus rímskym územím, zavítali naň apoštoli Pavol a Barnabáš spolu so svätým Marekom. Cyprus vtedy spravoval rímsky guvernér Sergius Paulus, ktorého sa im podarilo obrátiť na kresťanstvo. Cyprus sa tak stal prvou krajinou na svete, ktorá bola spravovaná kresťanským panovníkom/guvernérom.

Zdroj obrázku: kirill_makarov / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.