Hrali ste už niekedy laser game? A viete, ako tento fenomén vznikol?

0 151 309

Laser tag alebo (u nás skôr zaužívaný názov) laser game, je v posledných rokoch populárnou voľnočasovou aktivitou hlavne mladších ľudí. To, že popularita laser game začala u nás stúpať len relatívne nedávno, však neznamená, že to je absolútna novinka.

Prvá laser game sa hrala už v roku 1984

O laser game nebolo na Slovensku ešte pred niekoľkými rokmi prakticky počuť. Až v nedávnej minulosti sa tento fenomén rozmohol rovnako ako napríklad aj populárne escape rooms. V súčasnosti síce podobné aktivity pribrzdila pandémia, ale vždy, keď opatrenia dovolia, o hráčov nemajú v arénach núdzu.

Ako sme však už v úvode naznačili, laser game nie je žiadnym novým „vynálezom“. Prvýkrát sa hrala už v roku 1984, i keď korene má ešte o trochu staršie. Na prelome 70. a 80. rokov Armáda Spojených Štátov nasadila na výcvik systém využívajúci infračervené lúče. Fungoval na rovnakom princípe ako laser game, čiže lúče boli „vystreľované“ do prijímačov zaznamenávajúcich zásahy.

Tesne po tom, v roku 1979, pri príležitosti uvedenia do kín prvého filmu z univerza Star Trek, vznikla prvá hračka využívajúca takýto princíp. Mala trochu krkolomný názov, Star Trek Electronic Phaser Gun.

Po rýchlom vzostupne nasledoval ešte rýchlejší pád

To, že už existovala voľne dostupná technológia, vďaka ktorej laser game existuje, pomohlo „otcovi“ laser game, ktorým je George Carter III, realizovať svoj sen o podobnej zábavke, ktorý mal od roku 1977, keď sa v kinách začal premietať prvý diel ďalšieho kultového sci-fi, Star Wars. A tak začal v roku 1982 pracovať na detailnom návrhu laser arény, ktorej otvorenie bolo už v spomínanom roku 1984, v Dallase.

Niesla (ako aj ďalšie Carterove arény po nej) názov Photon. Móda laser game však rýchlo vyprchala a tak spoločnosť Photon už v roku 1989 predala svoje aktíva a ukončila činnosť. O zhruba desaťročie neskôr však začal záujem o laser game znova rásť po celom svete a v súčasnosti tak existuje množstvo arén rôznych „značiek“.

Zdroj obrázku: BearFotos / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.