Bojujte s letnými horúčavami v interiéri

0 76 091

Extrémne výkyvy v teplotách a vplyv globálneho otepľovania sa začína v posledných rokoch prejavovať aj v strednej Európe. Pred pár desiatkami rokov u nás nebývali také horúce letá a mierne zimy ako je tomu tak v posledných pár rokoch.

Začína sa nám prvý letný mesiac, preto obavy s extrémne vysokých teplôt v interiéri sú na mieste. Ak sa nechcete doslova variť vo vlastnej šťave, môžete si pomôcť skvelými trikmi, ktoré vás ochránia pred vysokými teplotami v interiéri.

Vyhnite sa príprave teplých jedál

Teplé jedlo je pre naše zdravie dôležité. Skúste však aspoň čiastočne obmedziť varenie teplých jedál a uprednostnite studené jedlá, napríklad šaláty. Ak bývate v rodinnom dome a máte záhradku, odporúčame vám variť radšej v letnej kuchyni, resp. grilovať na záhradnom grile. Dôležité je nezvyšovať interiérovú teplotu varením a pečením na varnej doske a elektrickom sporáku. V lete navyše máte lepší prístup k čerstvej zelenine a ovociu.

Vetrajte vždy zavčas ráno

Nikdy nevetrajte v poobedňajších hodinách a radšej si ráno privstaňte, aby ste vyvetrali skôr, ako začne piecť slnko. Odporúča sa vetrať vždy skoro ráno, ideálne okolo 5-6 hodiny ráno. Tým, ktorí skoro ráno vstávajú do práce, to nebude robiť problém. Tým, ktorí si radi pospia, odporúčame neotvárať okná počas dňa a vetrať skôr večer po západe slnka. Takto sa vyhnete prehrievaniu interiérových priestorov.

Zaťahujte žalúzie proti slnku

Aj mikrovetranie vám môže extrémne zvýšiť interiérovú teplotu, preto okná po vyvetraní vždy zatvárajte úplne. Nezabudnite zaťahovať žalúzia proti slnku. Aj keď v stredomorských krajinách sa používajú okenice, vám budú stačiť klasické žalúzie. Ak bývate na dome, odporúčame vám investovať skôr do vonkajších žalúzií, resp. do screenových roliet.

Kúpte si saténové obliečky

V lete býva saj spánok nočnou morou, preto aby sa vám lepšie spávalo, obliekajte svoje vankúše a paplóny do saténových obliečok. Príjemne chladia a vám sa tak výrazne uľaví.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.