Základné pravidlá, ktorých by ste sa mali držať pri starostlivosti o zuby

0 14

Keby sme mali určiť ambulanciu, do ktorej chodíme najmenej radi, tak by to bola určite zubná ambulancia. Bolesť zubov radíme medzi najhoršie a práve z tohto dôvodu by sme mali robiť všetko pre to, aby sme sa jej vyhli. Je dôležité držať sa týchto základných pravidiel pri starostlivosti o zuby a celkovo ústnu dutinu.

Pravidelné preventívne prehliadky

Možno si poviete, že preventívne prehliadky sú zbytočné. Väčšina ľudí sa snaží vyhýbať preventívnym prehliadkam a pandémia koronavírusu im v tomto ešte viac pomohla.

Ak chcete mať zdravé zuby a celkovo ústnu dutinu, chodievajte pravidelne na preventívne prehliadky. Zubára by sme mali navštíviť aspoň raz ročne, aby sme sa vyhli nepríjemným bolestiam zubov. Na preventívnej prehliadke vám totiž zubár detailne skontroluje chrup a dokáže vám odhaliť začínajúci kaz, ktorý nie je ešte na prvý pohľad vidieť a necítite ho. Takto dokážete predísť zápalu zubnej drene a zubného nervu.

Gingivitída a parodontitída sú najčastejšie ťažkosti, s ktorými sa pacienti obracajú na stomatológov.

Dôkladne čistenie zubov

Nech už ste akokoľvek zaneprázdnení, nepodceňujte dôkladne čistenie zubov. Používajte kvalitnú zubnú kefku s mäkkými štetinkami a vždy ju po každej chorobe meňte. Doma by ste mali mať okrem klasickej zubnej kefky aj jednozväzkovú kefku, ktorá vám pomôže vyčistiť menej dostupné miesta – najmä osmičky, resp. zadné stoličky, ku ktorým je prístup klasickou kefkou komplikovanejší.

Vždy by ste mali mať po ruke zubnú niť a odporúčame vám vždy večer pred spaním vyčistiť medzizubný priestor aj medzizubnými kefkami.

V prípade, že nie ste spokojní s farbou zubov, môžete siahať po kvalitných bieliacich pásikoch. Nakupujte vždy z overeného zdroja a všímajte si aj samotné ocenenia. Bielenie zubov kvalitnými bieliacimi pásikmi je bezpečné a nie je potrebný žiaden odborný dohľad.

Preventívne prehliadky a dôkladne čistenie zubov predĺži životnosť vášho chrupu. Čím skôr sa tohto budete držať, tým dlhšie sa budete tešiť zo zdravých zubov.

Zdroj obrázku: Den Rozhnovsky / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.