Kvalita životného prostredia závisí od nás

Vysoké letné teploty ako v prímorských krajinách, silné búrky a povodne – aj takéto bolo tohtoročné leto. Letá sú v posledných rokoch extrémne horúce, zimy zase príliš teplé. Je isté, že Zem sa prehrieva. Ak chceme našu planétu zachovať pre ďalšie generácie, musíme prispieť k zlepšeniu kvality životného prostredia.

Separovanie odpadu

V každom meste, či na dedine nájdeme kontajnery na triedenie odpadu. Stačí, keď všetok odpad, ktorý v domácnosti máme, dôkladne podľa pokynov separujeme. Nevznikali by tak problémy pri triedení odpadu tými, ktorí si za vývoz kontajnerov zodpovední. Odporúčame vám triediť aj biologický odpad od klasického komunálneho. Ak bývate v rodinnom dome, kúpte si kompostér. Ak žijete v paneláku na sídlisku, pravdepodobne máte pri zvyšných kontajnerov aj kontajner na BIO odpad.

Investujte do hybridu, či elektromobilu

Elektromobily a hybridy, ktoré využívajú elektromotory najvyššej kvality, dokážu chrániť životné prostredie. Nevypúšťajú do ovzdušia žiadne výfukové plyny, ktoré by kvalitu ovzdušia znečisťovali. Elektromotory sú zariadenia, ktoré sa využívajú v priemyselných odvetviach, ale využívajú sa aj v automobilovom priemysle. Jedná sa o zariadenia, ktoré premieňajú elektrický prúd na mechanickú prácu, resp. mechanický pohyb. Skladajú sa z rotorov a statorov, ktorých vzájomné pôsobenie zabezpečuje fungovanie elektromotorov. Tieto autá stoja síce viac, ale ak vám to financie dovolia, investujte skôr do týchto automobilov.

Ak vám to financie nedovolia, skúste autom chodievať len v tých najnutnejších prípadoch. Nikdy nejazdite sami. Snažte sa chodievať viacerí. Takto prispejete k zníženiu počtu áut na cestách a zníženiu vypúšťania výfukových plynov do ovzdušia.

Skúste začať so separáciou odpadu, kupujte len to, čo reálne spotrebujete a hlavne využívajte skôr iný spôsob prepravy ako autom. Ak vám to financie umožnia, investujte do elektromobilu alebo hybridu. Aj takéto malé krôčky vedú k zlepšeniu životného prostredia.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *