Viete, ako vznikla prvá ochranná prilba pre motorkárov?

0 151 281

Motorka, to nie je len obyčajný dopravný prostriedok. Je to vášeň. Len ťažko by ste hľadali niekoho, kto jazdí na motorke a považuje ju za niečo všedné, či samozrejmé. Pre každého motorkára je jeho jednostopá mašina dôležitou súčasťou života.

Všetko to začalo na pretekárskom okruhu

A k motorkám neodmysliteľne patria aj prilby. Dúfame, že sa tu nenájde žiadny motorkár, ktorý prilbu nosí len kvôli legislatíve. Prilby na motorku sa totižto nenosia preto, že si to niekto zaumienil, ale preto, že sú základným ochranným prvkom pri jazde.

Napadlo vám niekedy, keď ste uchopovali prilbu rukami, na ktorých ste už mali kvalitné moto rukavice, ako to vlastne s prilbami celé začalo? Keby to bola rozprávka, začínala by asi takto: kde bolo, tam bolo, bol raz jeden pretekársky okruh, ktorý bol najstarším v celej Británii a druhým najstarším na svete. Volal sa Brooklands a nachádzal sa neďaleko mestečka Weybridge.

Nový vynález vyžadoval vhodný materiál

Písal sa rok 1914, čiže do okamihu, kedy sa začnú vyrábať špičkové prilby Shark, ktoré každý motorkár určite pozná, ostávalo ešte 72 rokov. Miestni lekár, Dr. Eric Gardner, si všimol, že úrazy hlavy motorkárov jazdiacich na okruhu sú až znepokojivo časté.

To ho doviedlo k myšlienke vymyslieť ochranu hlavy motorkárov, ktorá by bola dostatočne odolná, aby zniesla nebezpečné nárazy, ale zároveň ľahká a ideálne aj pohodlná. Taktiež mala byť oblá a hladká, aby pri páde dovolila hlave kĺzať a plynulo spomaľovať rovnako ako zvyšok tela jazdca.

Aký materiál by spĺňal všetky tieto požiadavky? Odpoveď našiel u istého pána Mossa, ktorý bol obchodník s látkami a vlastnil krajčírstvo na predmestí Londýna. Vznikla tak prilba z vrstveného stlačeného plátna, ktoré bolo morené šelakom. Samozrejme, táto prvotina sa nedá s modernými prilbami porovnávať, ale na svoju dobu to bolo niečo prelomové.

Zdroj obrázku: audio and werbung / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.