Skákanie na švihadle podporí telo aj myseľ

Skákanie na švihadle<br />Zdroj: YouTube

Skákanie na švihadle

Skákanie na švihadle – jednoduché, no zároveň veľmi komplexné cvičenie pre vaše telo. Je to ideálna tréningová technika pre váš mozog, pevnosť kostí a zároveň je jedným z najlepších cvičení zlepšujúcich kardiovaskulárny systém.

Na základe výskumu, 5 minútové skákanie na švihadle každý deň môže zlepšiť kardiovaskulárny výkon. Ak vydržíte skákať viac, teda 10 minút denne v rýchlosti 120 skokov za minútu, vyrovná sa to nasledovnému:

  • 2 sety tenisového zápasu
  • 30 minút behu
  • 30 minút raketového športu alebo hádzanej
  • 650 metrov plávania
  • zábave zo skákania

Skákanie na švihadle rozvíja ľavú aj pravú hemisféru mozgu, pretože pri tomto cvičení sa telo viac zameriava na súhru fyzickej a mentálnej aktivity, ktoré si toto cvičenie vyžaduje. To robí skákanie na švihadle jedným z najlepších cvičení zlepšujúcich koordináciu, rytmus a stratégiu. Používaním a učením sa rôznych trikov na švihadle tiež zlepšujete mozgovú aktivitu, tak myslite na to pri najbližšom tréningu. Vo videu nižšie môžete vidieť až 50 druhov cvikov na švihadle. Koľko z nich zvládnete?

Ak skáčete na švihadle, vaše telo spáli až 800-1000 kalórií za hodinu. To znamená, že hlavne vysoko intenzívne skákanie z vašeho tela urobí stroj na pálenie kalórií. Ak zapracujete toto cvičenie do vášho tréningového plánu, podarí sa vám naštartovať spaľovanie nie len počas tréningu, ale aj počas celého dňa. Skákanie na švihadle môžete praktizovať v rámci rozcvičky, poprípade na udržanie vysokého tepu počas prestávok medzi sériami, alebo ako tréning celého tela v spojení s inými cvikmi napríklad s vlastnou váhou.

Veľmi veľkou výhodou švihadla je, že si ho môžete zobrať kamkoľvek so sebou. Zaberá minimum miesta, čiže zaskákať si v prírode, na dovolenke, na cestách nie je žiadny problém. Práve na týchto miestach ľudia väčšinou nemajú chuť ísť cvičiť, alebo nemajú možnosť ísť do fitness-centra. Preto je dobré mať švihadlo vždy zabalené pri sebe, aby ste si zacvičili naozaj kdekoľvek. Stačí niekoľko minútové skákanie vo vyššej intenzite a ostanete fit aj na cestách alebo keď práve necvičíte svoje pravidelné tréningy.

Skákanie na švihadle je komplexné cvičenie, ktoré precvičí celé telo, so zameraním hlavne na stehná a lýtka. Pri skákaní sa zapájajú aj brušné svaly, ramená, srdce a myseľ. Skákanie predstavuje strednú záťaž na kosti pri dopadoch, čo kosti posilňuje a nenamáha tak, ako napríklad behanie. To znamená, že skákanie je kombináciou nie len kardio cvičenia, ale je účinné aj pre budovanie sily.

Ak ste ešte nikdy nepočuli o lymfatickom systéme – je to ako kanalizácia pre naše telo. Odvádza škodliviny a toxíny z tela von. Na rozdiel od kardiovaskulárneho systému, lymfatický systém nemá svoju pumpu, ktorá by neustále lymfu posúvala ďalej. Je závislá na sťahoch a pohyboch svalov tak, aby obiehala celý organizmus.  Práve skákanie na švihadle svojimi pohybmi hore – dole podporuje pohyb lymfy a to z neho robí ideálne cvičenie na podporu lymfatického systému.

V neposlednom rade je skákanie na švihadle extrémne finančne nenáročné, keďže švihadlo sa dá kúpiť už za 3 eurá a cvičiť môžete v podstate kdekoľvek. Švihadlo ma pomerne dlhú trvácnosť, nezničí sa tak ľahko. Ak chcete investovať viac, aj profi švihadlo vás vyjde na približne 15 eur, čo nie je žiadna tragédia ak si to porovnáte s benefitmi, ktoré vám prinesie.

Na záver môžem poradiť jednoduchý tréning celého tela, ktorý môžete cvičiť kdekoľvek (doma, v prírode, v posilňovni) a v ktorom je zahrnuté aj skákanie na švihadle:

  • 100 preskokov cez švihadlo
  • 10 angličákov (výskok a následne poloha do kliku)
  • 15 klikov
  • 15 drepov
  • všetko zopakovať 8 až 10 krát