S akým hlukom v bytovke sa dá bojovať? A kedy moc nespravíte?

0 141

Ak bývate v byte, jedna z vecí, ktoré rozhodne nemôžete ovplyvniť, je to, akých budete mať susedov. A to nielen v okamihu nasťahovania sa, ale aj v budúcnosti. Ak totižto ostanete v danej bytovke bývať dlhšie, určite sa okolo vás pár ľudí pomení.

Susedov si nevyberiete

To, či je dobré bývať takto bezprostredne vedľa niekoho a nemať predsa len trochu viac vlastného priestoru a súkromia, záleží hlavne od toho akých susedov vo svojej blízkosti máte. So skvelými susedmi, ktorí sú vždy ochotní pomôcť, je to veľká výhoda.

Existujú však aj susedia, ktorí sa tvária, že ich jediným zmyslom života je znepríjemňovať ostatným obyvateľom bytovky život. A takéto znepríjemňovanie sa často deje skrz nadmerný hluk, ktorý sa samozrejme v bytovke celkom ľahko prenáša z bytu do bytu. Dá sa proti tomu bojovať? Samozrejme, len potrebujete kvalitnú zvukovú izoláciu stien v byte.

Hluk cez stenu nie je problém, ale ak vám vadí hluk od horných susedov, nie je to také ľahké

Ak máte problém s hlučnými susedmi vedľa vás alebo chcete predchádzať podobným problémom v budúcnosti, práve zvuková izolácia spoločných stien je tou najlepšou cestou. Na trhu sú rôzne materiály s rôznou účinnosťou, ale aj hrúbkou. A práve nájdenie ideálneho kompromisu medzi účinnosťou a hrúbkou materiálu je alfou a omegou výberu správnej izolácie. Pretože nejde len o to, aby materiál efektívne tlmil hluk od susedov, ale aby vám výrazne nezmenšoval priestor na bývanie.

Problémovejšie to býva s hlukom, ktorý k vám preniká od horných susedov. Konkrétne s takzvaným kročajovým hlukom, čiže hlukom z kráčania, dupotu, či napríklad posúvania stoličiek. Prečo? Pretože aj ak si zvukovo izolujete váš strop, bežného hluku sa zbavíte, ale kročajový hluk preniká k vám hlavne stenami.

Jediným účinným prostriedkom voči takémuto hluku je účinná kročajová izolácia, ale len ťažko prikáže vašim susedom nad vami, aby si rekonštruovali podlahu a investovali do efektívnej kročajovej izolácii. A tak vám často neostáva nič iné, len tento typ hluku tolerovať. A v prípade rekonštrukcie podlahy myslieť na oplátku na susedov pod vami a nevynechať kvalitnú kročajovú izoláciu.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.