Poznáte históriu nohavičiek, pančúch a dámskych nohavíc?

Dámske nohavice, pančuchy a nohavičky

Kúsky, bez ktorých by si dnes ani jedna žena nedokázala predstaviť svoj život. No nie je to až tak dávno, čo tieto kúsky odevu ani nepoznali. Hoci sú nohavice známe od pradávna, ženy ich začali nosiť len nedávno. Aká je história týchto kúskov? Kto patril medzi prvé ženy, ktoré nosili nohavice? Kto vymyslel pančuchy? To všetko sú otázky, na ktoré dostanete odpoveď v tomto článku.

Pančuchy a ich história

Pančuchy boli pôvodne výsadou mužov. Istotne ste videli historický film, kde muži pobehovali v smiešnych odevoch a vo farebných pančuchách. Musela prejsť dlhá doba, aby si našli cestu aj na ženské nohy a dostali podobu, v akej ich poznáme. Dámske pančuchy zažili rozmach koncom 16. storočia, keď Angličan William Lee zostrojil prvý pletací stroj. Až o tri storočia neskôr sa objavili stroje, ktoré uplietli pančuchy v jednom kuse. Nylon, ktorý objavili v roku 1939 spôsobil nástup pančúch, ako ich poznáme dnes.

Kedy sa začali nosiť nohavičky?

Dlho bolo zvykom, že ženy nenosili žiadne nohavičky. Veď načo by aj? Až v 12. storočí začali nosiť bohaté paničky tzv. menštruačné košele, ktoré môžeme prirovnať k prvým nohavičkám. O tri storočia neskôr začali nosiť spodné nohavice, ktoré sa dajú označiť za predchodcu nohavičiek, opäť ženy z bohatších vrstiev. V 19. storočí boli moderné krinolíny, a keďže mali tvar, aký mali, ženám bolo v lone zima. Hlavne vďaka krinolínam sa dámske nohavičky začali rozširovať a postupne začalo ubúdať aj z ich rozmerov.

Dámske nohavice a ich začiatky

Medzi prvými zmienkami o ženách, ktoré nosili dámske nohavice, boli amazonky. Bojovníčky, ktoré si odrezávali prsník, aby mohli lepšie strieľať z luku. No v európskej spoločnosti boli nohavice pre ženy neakceptovateľné. Až počas 1. sv. vojny, keď ženy pracovali miesto mužov vo fabrikách, začali tam nosiť nohavice svojich mužov. Postupne sa to rozšírilo aj po vojne – ženy do práce nosili nohavice. Až v 60. rokoch minulého storočia sa stala z nosenia dámskych nohavíc bežná prax. Vidíte dámy, akú dlhú púť museli ubehnúť vaše obľúbené kúsky, aby vám mohli urobiť radosť?

Redakcia

Magazín discloser.sk začal písať svoju históriu v októbri 2014. Od svojho vzniku sme sa stali stabilnými partnermi agentúr a súkromných inzerentov. Publikovali už viac ako 400 článkov. Máte záujem o spoluprácu? Kontaktujte nás. Radi Vám zodpovieme všetky otázky.