New York pod vodou alebo americké Benátky realitou

New York pod vodou

New York pod vodou

Akoby to asi vyzeralo, keby sa New York stal obeťou globálneho otepľovania? Hoci v tomto prípade ide iba o simuláciu, v skutočnosti ide o posolstvo, ktoré o pár desaťročí môže byť realitou.

Ťažko by sme prírodné katastrofy mohli zvaľovať na matičku prírodu. Koniec koncov, sme to práve my, kto našej planéte dlží, veď nekonečné dlhy nájomného sa nedajú tolerovať a o tresty si koledujeme často. Globálne otepľovanie v podstate zobrazuje narastajúci dlh, ktorý je varovaním. Ničenie ovzdušia, degradácia pôdy, ozónová diera či narastajúce hladiny vôd sú jasným ukazovateľom. Je teda možné, že New York sa ocitne pod vodou?

Áno, je to možné. Topiace sa ľadovce a stúpajúce hladiny vôd prinútili v roku 2016 až 195 štátov podpísať Parížsku dohodu o zmene klímy. Okrem množstva opatrení a stanovených cieľov, bolo jedným z nich aj spomalenie globálneho otepľovania aspoň o 2°C. Do roku 2100 by takisto mala hladina oceánov stúpnuť o celý 1 meter. Tieto údaje však integruje model, ktorý pracuje s predpokladanými hodnotami. James Hansen však uvádza, že netreba byť zbytočným optimistom a už v roku 2080 jeden meter bude prekonaný. Ďalším i keď málo očakávaným dôvodom by mohla byť sopka Cumbre Vieja na Kanárskych ostrovoch. Geológovia a odborníci na vulkány avizujú, že sopke hrozí kolaps a v tom prípade by výbuch spôsobil vlnu vysokú približne 650m, keďže jej vulkanické jadro je enormne rozľahlé. Tento moment môže prísť o tisícky rokov. Alebo zajtra.

3D simulácia zaplaveného mesta New Yrok tak môže byť realitou už v roku 2080. Mali by sme riešiť niečo podstatnejšie, ako boj o moc. Tieto úvahy však zvyčajne prichádzajú neskoro.

Externý redaktor

Článok bol publikovaný našim externým redaktorom. Chceš sa aj ty podieľať na našom obsahu? Kontaktuj nás