Mercedes-Benz CLS 2018

Mercedes-Benz CLS 2018

Mercedes-Benz CLS 2018

Nové vozidlo CLS je priekopníkom novej dizajnovej reči značky Mercedes-Benz, ktorú poznať podľa

čistej formy so zredukovanými líniami. Jeho charakter určuje kontúra masky chladiča, ktorá sa smerom dole rozširuje, a predná časť naklonená smerom dopredu. Medzi ďalšie poznávacie znaky patria široké, nízke svetlomety a dvojdielne zadné svietidlá. Jeho dizajn súčasne nadväzuje na nadčasové vyžarovanie prvého vozidla Mercedes-Benz CLS, ktoré položilo základy nového segmentu a rýchlo sa z neho stala dizajnová ikona. CLS dostane úplne nové motory: radový šesťvalec ako aj radový štvorvalec, každý z nich ako dieselový a benzínový motor. Rovnako ako v prípade jeho predchodcov je charakter tretej generácie CLS ukážkovým príkladom suverénneho športového rázu: emotívne vozidlo, ktoré dosahuje vynikajúci komfort jazdy na dlhých trasách a zvukový komfort a svojou jedinečnou technológiou vzbudzuje nadšenie. Nové štvordverové kupé príde na trh v marci 2018.

Mercedes-Benz CLS 2018

Mercedes-Benz CLS 2018

S vozidlom CLS vytvorila značka Mercedes-Benz v roku 2003 nový segment vozidiel, ktorý prvý raz eleganciu a dynamiku kupé spája s komfortom a funkčnosťou sedanu. Treťou generáciou CLS nadväzuje značka Mercedes-Benz teraz viac ako inokedy na vyžarovanie a jedinečný charakter trendsettera: oblúkovou líniou boku, plochou líniou bočných okien a zníženou hornou časťou karosérie (Greenhouse) má nový model gény čistokrvného CLS . Je zároveň ďalším príkladom dôsledného vylepšovania dizajnovej reči zmyselnej čistoty: prelisy aj línie sú výrazne jednoduchšie. A početnými dizajnovými detailmi sa radí do aktuálnej rodiny kupé značky Mercedes-Benz. Jeho koeficient cw 0,26 svedčí o vynikajúcej aerodynamike.

Úplne nová je paleta motorov CLS. Pri uvedení na trh bude zahŕňať tri šesťvalcové modely:

  • CLS 350 d 4MATIC (210 kW/286 k, 600 Nm; spotreba paliva kombinovaná 5,6 l/100 km, emisie CO₂ kombinované 148 g/km)
  • CLS 400 d 4MATIC (250 kW/340 k, 700 Nm; spotreba paliva kombinovaná 5,6 l/100 km, emisie CO₂ kombinované 148 g/km)
  • CLS 450 4MATIC (270 kW + 16 kW/367 k + 22 k; spotreba paliva kombinovaná 7,5 l/100 km, emisie CO₂ kombinované 178 g/km)1

Exteriér: suverénne športový v štýle kupé značky Mercedes-Benz

„Nové vozidlo CLS ako archetyp štvordverového kupé je dizajnovou ikonou. V zmysle našej dizajnovej filozofie Hot & Cool sme ho vo svojej DNA extrémne puristicky okresali a súčasne emotívne nabili priam erotickou krásou,“

tvrdí Gorden Wagener, šéf dizajnu spoločnosti Daimler.

Medzi výrazné detaily prednej časti patrí diamantová maska chladiča s jednou lamelou typická pre kupé značky Mercedes-Benz. Silueta masky chladiča sa otvára smerom dole a preberá tak obrys masky chladiča modelu Mercedes AMG GT. Kapotu motora úplne obklopujú plochy karosérie. Veľmi ploché a široké svetlomety svojimi hranami sklonenými dovnútra dynamicky kopírujú kontúru masky chladiča.

Interiér z pohľadu vodiča

Športový kokpit navrhnutý s dôrazom na šírku ako aj kombinácia farieb vzbudzujú pocit veľkorysej ponuky priestoru. Na dosiahnutie dynamického celkového dojmu má dizajn tvar vĺn od predných až po zadné dvere a dosahuje výšku stĺpika B.

Interiér: dôsledná farebná koncepcia, širokouhlý kokpit

Luxusný interiér CLS kupé zanechá dojem svojim čistým základným tvarom, ktorý má rovnako ako exteriér zmyselne plynulé krivky. K tomu sa pridávajú kvalitný výber a spracovanie materiálov.

Novinkou náladového osvetlenia sú osvetlené ventilačné dýzy pripomínajúce letecké turbíny. Športový dojem zvyšujú aj sedadlá s charakterom manufaktúrnej výroby. Na želanie je k dispozícii širokouhlý kokpit s displejom s vysokým rozlíšením; oba displeje s veľkosťou 12,3 palcov sú pritom umiestnené pod spoločným súvislým krycím sklom. Stredová konzola s prvkami z dreva s otvorenými pórmi alebo z vysokolesklého dreva vzbudzuje vďaka ozdobnému prvku dojem, akoby sa vznášala.

V plne digitálnom kokpite si vodič môže obsahy voľne nakonfigurovať podľa potreby a jazdnej situácie. V závislosti od preferencie, nálady alebo podľa toho ako sa to najviac hodí k výbave interiéru možno vyvolať tri odlišné štýly. Klasický a športový štýl majú základné usporiadanie s dvoma tubusmi, progresívny štýl prekvapí a polarizuje centrálne usporiadaným prístrojom v tvare tubusu.

Náladové osvetlenie možno individuálne nastaviť v 64 farbách a zahŕňa aj ventilačné dýzy. V prípade zmeny nastavenia teploty na klimatizácii dýzy krátko zmenia farbu svojho svetla a ukážu tak, či sa nastavená teplota zvýšila (červená) alebo znížila (modrá).

Mercedes-Benz CLS 2018

Mercedes-Benz CLS 2018

Inteligentné jazdenie: technika z Triedy S

Nová generácia CLS v mnohých ohľadoch nadväzuje na novú Triedu S, automobilovú vlajkovú loď celého odvetvia: CLS je vybavené najnovšou generáciou asistenčných jazdných systémov s podporou vodiča v rámci balíka asistenčných jazdných systémov na báze trasy.

Ponuka asistenčných jazdných a bezpečnostných systémov je postavená modulárne, sériovo sa dodávajú aktívny asistent brzdenia, asistent udržiavania v jazdnom pruhu, ATTENTION ASSIST, asistent sledovania povolenej rýchlosti, ako aj systém na ochranu cestujúcich PRE-SAFE®. Novinkou a taktiež súčasťou sériovej výbavy je zvuk PRE-SAFE® (v prípade nebezpečenstva kolízie pripraví sluch cestujúcich na očakávaný hluk pri nehode).

Mercedes-Benz CLS 2018

Mercedes-Benz CLS 2018

Balík asistenčných jazdných systémov na želanie pozostáva z aktívneho asistenta udržiavania odstupu DISTRONIC, aktívneho asistenta riadenia, aktívneho asistenta sledovania povolenej rýchlosti, aktívneho asistenta brzdenia s funkciou podpory prejazdu križovatkou, asistenta riadenia pri vyhýbaní, aktívneho asistenta sledovania mŕtveho uhla, aktívneho asistenta udržiavania v jazdnom pruhu a PRE SAFE® PLUS. Aktívny asistent udržiavania odstupu DISTRONIC a aktívny asistent riadenia teraz podporujú vodiča pri udržiavaní odstupu a riadení ešte komfortnejšie; rýchlosť sa v zákrutách alebo pred kruhovými objazdmi či križovatkami automaticky prispôsobí. Výrazne vylepšený bol aj aktívny asistent zmeny jazdného pruhu (jednotlivé funkcie sa môžu líšiť v závislosti od krajiny). Balík asistenčných jazdných systémov plus teraz obsahuje aj bočný impulz PRE-SAFE®. Tento systém dokáže cestujúcich sediacich vpredu pripraviť na bočný náraz bočným impulzom, ktorý ich oddiali od dverí a tak znížiť riziko zranenia.

Modely novej CLS:

CLS 350 d 4MATIC CLS 400 d 4MATIC CLS 450 4MATIC
Počet/usporiadanie valcov 6/R 6/R 6/R
Zdvihový objem (cm3) 2 925 2 925 2 999
Menovitý výkon (kW/k) 210/286 250/340 270/367
Príd. výkon cez EQ-Boost (kW/k) 16/22
Menovitý krútiaci moment (Nm) 600 700 500
Príd. krútiaci moment cez EQ-Boost (Nm) 250
Spotreba kombinovaná (l/100 km)[1] 5.6 5.6 7.5
Emisie CO2 kombinované (g/km)2 148 148 178
Zrýchlenie z 0 – 100 km/h (s) 5.7 5 4.8

Zdroj: Mercedes-Benz

Mark

Som správcom magazínu discloser.sk, ktorý vnímam ako svoj osobný blog. Píšem o dizajne a iných krásnych veciach, ktoré ma zaujali. V mojich článkoch nájdeš najmä novinky o autách, dizajne, miestach a filmoch.