Mečiar

Plagát filmu Mečiar

Plagát filmu Mečiar

Ako Slovensko (takmer) prišlo o rozum

Film je spoveďou mladej režisérky Terezy Nvotovej o Vladimírovi Mečiarovi a o vplyve, ktorý mal tento politik na slovenskú spoločnosť a na život samotnej Terezy. Keď v roku 1989 padol v Československu totalitný komunistický režim, Tereza mala jeden rok. Lídri Nežnej revolúcie sa vtedy rozhodli usporiadať konkurz na ministra vnútra, do ktorého sa prihlásil Vladimír Mečiar, vtedy ešte neznámy podnikový právnik zo slovenského vidieka. Vladimír Mečiar sa po úspechu v konkurze dostáva až na politický vrchol, odkiaľ vládne krajine radom diskutabilných praktík. Na pozadí udalostí, akými sú rozdelenie Česko-Slovenska či únos syna prezidenta Slovenskej republiky, Tereza a jej rovesníci prežívali svoje detstvo a dospievanie. Film vnikol po takmer štvrťstoročí od rozdelenia Česko-Slovenska a vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Nie je však len rozprávaním o jednej etape slovenských politických dejín. Približuje oveľa univerzálnejšiu a veľmi súčasnú tému.

Pozadie vzniku filmu

Nápad nakrútiť film o Vladimírovi Mečiarovi dostala Tereza Nvotová v roku 2013 ešte ako študentka na pražskej FAMU. Po prečítaní novinového článku, že Mečiar definitívne odchádza z politiky, chcela zistiť, aký v skutočnosti je a čo si myslí. Skontaktovala ho prostredníctvom jeho sekretárky a on súhlasil s nakrúcaním. Stredometrážnu snímku o Mečiarovi s rovnomenným názvom Mečiar nakrútila ako svoj bakalársky film na pražskej FAMU a v premiére ho uviedla na 17. Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov v Jihlave 2013, kde film zaznamenal veľký ohlas. Po tejto skúsenosti sa Tereza so zámerom objasniť pre seba a svoju generáciu celý Mečiarov príbeh rozhodla nakrútiť celovečerný film, pretože Mečiarove praktiky a dôsledky jeho vládnutia v politike na Slovensku sa posledných 27 rokov dotýkajú každého z nás.

Základným zdrojom filmu boli okrem osobných skúseností režisérky a rozhovorov s mnohými pamätníkmi predovšetkým archívne materiály. Veľa času si vyžiadala práca na vývoji filmu, ktorý už ako producent zastrešila spoločnosť PubRes a do ktorého následne vstúpila televízia HBO Europe. Po ukončení vývoja vstúpil do projektu aj český koproducent Negativ a aj vďaka podpore obidvoch fondov získala Tereza možnosť používať archívne zábery, ktoré sa stali kľúčové pre stavbu filmu. Najviac archívnych zdrojov vo filme pochádza zo spravodajských materiálov Českej televízie, RTVS a TV Markíza.

Nakoľko väčšina reportáží je archivovaná už len v zostrihanej podobe, bez hrubých materiálov, zdrojom informácií pre Terezu sa stali aj rôzne dokumentárne filmy danej doby. Takým bol napríklad dokument Mária Homolku Rodáci (1997), nakrútený na mítingu HZDS na bratislavských Pasienkoch, jediný zdroj známych každomesačných stretnutí Mečiara s voličmi, ktoré sa stali fenoménom. Rovnako dôležité bolo osloviť ľudí, ktorí stáli pri dôležitých udalostiach vývoja krajiny, ale aj nezávislých novinárov, ktorí investigatívne reflektovali vtedajšie dianie v politike a spoločnosti. Hoci si Tereza vo chvíli rozhodnutia nakrútiť celovečerný film napísala scenár, finálne vznikol až v strižni v nadväznosti na množstvo získaného materiálu. Odhadom získala 100 hodín nakrúteného materiálu a 250 hodín archívnych záznamov, z ktorých sa veľká časť v záujme sústredenia sa na hlavnú myšlienku do filmu ani nezmestila. Tou nie je len osoba Vladimíra Mečiara. Film prienikom do zákulisia ešte stále nedávnych 90. rokov odhaľuje model fungovania moci, ktorý môžeme pozorovať ešte aj dnes nielen u nás, ale v rôznych krajinách sveta. V tom spočíva jeho presah do súčasnosti.

Trailer filmu Mečiar

Zdroj: www.film-meciar.sk

Mark

Som správcom magazínu discloser.sk, ktorý vnímam ako svoj osobný blog. Píšem o dizajne a iných krásnych veciach, ktoré ma zaujali. V mojich článkoch nájdeš najmä novinky o autách, dizajne, miestach a filmoch.