Máte problém s čakaním u všeobecného lekára? A čo špecialisti?

0 63

Ako ste na tom so svojim všeobecným lekárom? Nemyslíme teraz váš vzťah s ním, ale to, či k nemu nemáte problém sa dostať, prípadne sa s ním skontaktovať. Odpovedáte kladne? Tak to ste ešte neboli u niektorého zo špecialistov.

Niektorých špecialistov je nedostatok vo všetkých regiónoch

Situácia s niektorými špecialistami je zlá bez ohľadu na to, v ktorom regióne Slovenska bývate. Je tak jedno, či sa snažíte dostať na alergológiu v Bratislave, alebo k diabetológovi v Košiciach, šanca, že budete mať problémy s hľadaním, je veľká.

Okrem týchto dvoch špecializácii je všeobecne problém aj s neurológmi, či pneumológmi. Nehovoriac o tom, že tí, ktorí ešte pracujú, sú často tesne pred dôchodkovým vekom a tak sa môže onedlho ich nedostatok prejaviť ešte viac.

Nahradiť špecialistu je oveľa ťažšie

Problémom je, že zatiaľ čo po zániku (bez náhrady) všeobecnej ambulancie je potrebné rozdeliť pacientov medzi napríklad 20 ďalších v regióne, po takomto zániku špecializovanej ambulancie je potrebné pacientov rozdeliť medzi povedzme 2 ostávajúce.

A aj s nahrádzaním špecialistov, napríklad neurológa v Bratislave, je väčší problém ako pri všeobecných lekároch. Dá sa povedať, že ak chcete plynule nahradiť končiaceho všeobecného lekára, mali by ste hľadať náhradu v podobe „čerstvého“ absolventa zhruba 3 roky predtým. Čo sa špecialistov týka, táto doba môže byť 5 až 10 rokov.

Dostať sa tak k určitým špecialistom môže byť skutočnou výzvou, pri ktorej budú vaše problémy kontaktovať sa so všeobecným lekárom naozaj banalitou. Výhodou v tomto smere môžu byť lekári, ktorí ponúkajú svojim pacientom možnosť objednať sa na vyšetrenie online. Na jednej strane vy ako pacient budete hneď vidieť voľné termíny a na strane druhej je takýto spôsob objednávania pohodlnejší aj pre lekárov.

Zdroj obrázku: Roman Kosolapov / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.