Predstav si, že zastavíš čas. Čo by si urobil ako prvé… a čo ako posledné?

Kniha zastavený čas

Kniha zastavený čas

Predstava zastaveného času už inšpirovala viacerých pisateľov poviedok a filmárov. Pokiaľ je ľudstvu známe, ešte nikdy sa nikomu nepodarilo zastaviť čas. Preto je ťažké vedieť, ako by svet v takom prípade vyzeral. Ale predsa len. Ak by sa čas zastavil, čo by si urobil ako prvé? S touto otázkou sa nikdy nepohrával ani hlavný hrdina knižnej novinky Zastavený čas, Richard. Z počiatku ako nápad po podivnom sne celá kniha vznikala na mobile. Tomáš Najt, autor príbehu, využil každú dopravnú zápchu, čakanie v radoch, alebo sedenie v čakárňach na napísanie ďalšej a ďalšej časti príbehu, ktorý od začiatku nezostáva na jedinom mieste. Zostáva v pohybe a čitateľa zoznamuje aj s menej známymi miestami Slovenska.

Zastavený čas

Richard mal celkom iné problémy, než uvažovať a veriť, že je niečo také možné. Keď sa však náhle ocitne ako jediný v pohybe, kým všetko okolo neho zastane, zistí, že je svedkom niečoho výnimočného. Niečoho, čo môže trvať celú večnosť, alebo naopak, zanikne už o 3, 2, 1…. nič. Richard začína chápať, že to celé nebude len tak. Z opusteného miesta na severe Slovenska sa vydáva na šialenú cestu po západnom Slovensku. Pokiaľ má mať zastavený čas zmysel, nájsť ho musí len na miestach, ktoré sa mu viažu s vlastnými nikdy nevyriešenými problémami.

Dosiaľ nevidený príbeh je na spôsobom Road Movie zrejme prvým Road Bookom u nás. Hlavný hrdina si vychutnáva fascinujúci svet a pohráva sa s vlastnosťami fyziky tak, ako vedec skúmajúci svoj nový objav. Nerobí to len zo zvedavosti. Túži sa tak vzdialiť tenkej hranici medzi šialenstvom a zdravým rozumom.

Zaujímavé pozadie, ktoré stojí za vznikom knihy

Rukopisy autori zväčša píšu na počítači. V minulosti na písacom stroji, či rukou. Tomáš Najt príbeh Zastavený čas napísal na netradičnom nástroji, ktorý sa aj jemu samotnému javil ako nemožný. Mobilný telefón s Androidom a slovenskou klávesnicou z počiatku poslúži na zapísanie si pomaly vyprchávajúceho sna. Keď sa však opakovane vracal k svojim zápiskom, postupne ho dopĺňal o nové a nové nápady. Pôvodný sen tak nakoniec tvorí len prvých niekoľko strán. Všetko ostatné vzniklo ako vysvetlenie deja pred tým a deja potom.

Podľa slov autora bolo to najhoršie na práci s mobilom kopírovanie veľkého textu a označovanie slov, či viet.

„Dokázal som prežiť, keď sa nikdy nenapísané slovíčka automaticky prepísali na iné. Síce len, ak nešlo o príliš starý text. Vrátiť sa k dávnejšie napísanej časti a nájsť nezmyselné slová niekedy znamenalo, že som musel celú vetu prepísať. Skrátka som si nepamätal, čo som tým myslel. Autocorrect niekedy prestrelil naozaj slušne. Po niekoľkých týždňoch vám písanie na mobile nebude pripadať až tak primitívne. Klávesnica bola schopná po čase prepisovať aj chybne napísané slová na správne. Dá sa povedať, že ona vycvičila mňa a ja ju,“

zaspomínal Tomáš, autor Zastaveného času.

Pre koho je zastavený čas určený?

Ktokoľvek, kto sa už pohrával s predstavou zastaveného času, dospel k názoru, že by v takom prípade mohol daný jav nejako využiť. Buď pre zábavu, vylúpiť banku a dopriať si trochu luxusu, alebo na vykonanie nejakej pomsty. Ideálne čo najoriginálnejšej.

„Pokúšal som sa priniesť reálny pohľad, čo sa môže odohrávať človeku v hlave, nad čím môže uvažovať, no stále aby si zachovával určité hranice,“

vysvetlil autor, hoci ako sám priznal, konal by zrejme trochu inak ako jeho postava.

Ideálny čitateľ tak bude fanúšik vedeckofantastickej literatúry, dobrodružného čítania, ale aj človek, ktorý má rád Slovensko a cestovanie po jeho zaujímavých miestach. Práve Slovensku tu svojim spôsobom zohráva skutočnú hlavnú úlohu v ktorej je Richard len ten šťastný, že ako jediného ho neuväznil čas.

Knižka vychádza v máji 2018 ako elektronická kniha. V predaji v každom dobrom kníhkupectve s ponukou elektronických kníh.

Mark

Som správcom magazínu discloser.sk, ktorý vnímam ako svoj osobný blog. Píšem o dizajne a iných krásnych veciach, ktoré ma zaujali. V mojich článkoch nájdeš najmä novinky o autách, dizajne, miestach a filmoch.