Inteligentné športové náramky – sú to len vyhodené peniaze?

Inteligentný športový náramok

Inteligentný športový náramok

Inteligentné športové náramky (alebo hodinky) sa už dnes vôbec nepodobajú známym priekopníkom v tomto priemysle – krokometrom – len možno trochu vizuálne. Obsahujú množstvo rôznych senzorov, ktoré monitorujú vašu teplotu, teplotu okolia, merajú váš srdcový tep, prejdenú vzdialenosť, nadmorskú výšku, dokonca na základe vlhkosti vzduchu vedia predpovedať možnosť prichádzajúcej búrky. Okrem týchto rôznych (aj nepotrebných) informácií nás vedia upozorniť ak sme dlho neaktívni, teda v jednej polohe napríklad za počítačom a vedia nás ráno zobudiť v ideálnom čase pre naše telo, keď sa nachádzame v plytkej fáze spánku.

Každým rokom sa spoločnosti vyrábajúce tieto náramky predbiehajú v nových funkciách a snažia sa túto technológiu urobiť ešte inteligentnejšou. Treba spomenúť, že väčšina z nich nie je len kus elektroniky na ruke, ale zároveň aj dizajnovým módnym doplnkom, poprípade plnohodnotnými hodinkami s pridanými ,,smart” funkciami. Keď rozmýšľate nad kúpou fitness náramku alebo smart hodiniek, mali by ste vedieť o ich základných funkciách, ktoré dokážu ponúknuť. Všetky tieto funkcie slúžia na dodatočnú motiváciu k pohybu, k uchovávaniu športových výsledkov, porovnávaniu a kontrole zvyšovania výkonu. Všetky sledované informácie sa môžu presunúť cez mobilnú aplikáciu do mobilu a v prehľadných tabuľkách a grafoch sa môžete kochať nad svojím fyzickým výkonom v daný deň, týždeň, mesiac a pod.

Medzi základné funkcionality inteligentných náramkov patrí:

  • krokomer – áno, základnou funkciou väčšiny takýchto náramkov je krokomer. Narozdiel od starších analógových krokomerov nám dnes počítaju kroky akcelerometre, teda špeciálne prístroje, ktoré sa používali pre navigáciu pri letoch do vesmíru. Dnes nám počítajú kroky, teda ich počet a intenzitu chôdze, poprípade počet spálených kalórií. Počet krokov je väčšinou zobrazený na displeji náramku, poprípade na displeji telefónu, s ktorým je náramok spárovaný. Nevýhodou je, že krokometer je relatívne nepresný. Niektoré krokometre sa po celom dni chôdze odlišujú od seba aj o stovky krokov. Čiže táto informácia má síce slabú výpovednú hodnotu, no ako približný ukazovateľ pohybu počas dňa môže postačovať
  • monitor spánku – náramky dokážu monitorovať spánok tým, že rozlišujú fázy spánku na hlboký a plytký spánok. Na základe pohybu počas noci, keď sa otáčate, hýbete, hodinky dokážu vyhodnotiť, kedy sa nachádzate v plytkom spánku, teda kedy je ideálny čas na prebudenie. Je pravdou, že ak sa zobudíte v hlbokej fáze spánku, celý deň môžete byť následne unavení. Ak si stanovíte časový interval napr. od 7:00 – 7:30, tak v tomto rozmedzí vás náramok zobudí jemnou vibráciou na ruke v ten čas, kedy je pre vás ideálne vstať. Následne si môžete na displeji telefónu pozrieť ako ste spali, či ste mali pokojný spánok, alebo ste zo sebou hádzali celú noc.
  • fitness monitor – novšie náramky alebo smart hodinky dokážu monitorovať vašu fyzickú aktivitu tak, že monitorujú váš srdcový tep. Pri začiatku aktivity si hodinky spárujete s hrudným pásom, ktorý obsahuje snímač tepu (niektoré hodinky majú integrovaný snímač tepu priamo na spodnej strane náramku) a počas cvičenia si môžete pozerať aký máte pulz, v akej tepovej frekvencii sa nachádzate a tým pádom viete zistiť, aký ťažký pre vás tréning je. Vie vás naviesť, či je dobré v danej chvíli ešte zamakať, alebo radšej oddýchnuť. Na konci tréningu si môžete pozrieť priemerný tep počas celej aktivity, čo je dobrý ukazovateľ náročnosti celého tréningu. Počas vonkajších aktivít (beh, korčuľovanie, lyžovanie) si prostredníctvom GPS snímača môžete sledovať vzdialenosť, ktorú ste prešli. Všetky tieto informácie sa ukladajú do mobilnej aplikácie, spätne sa k nim viete vrátiť a pozrieť sa, ako sa zlepšujete.
  • ďalšie funkcionality – niektoré drahšie náramky resp. smart hodinky majú napríklad hĺbkomer, výškomer, ukazovateľ teploty, notifikácie o prijatých hovoroch alebo smskách z telefónu, ukazovateľ tlaku vzduchu, vlhkosti vzduchu, kompas, tlak vody (pokiaľ sú vodotesné) a podobne

Záver

Hlavná myšlienka inteligentných športových náramkov je motivácia k fyzickej aktivite. Dnes má stále viac ľudí sedavé zamestnanie a menej možností každodenného pohybu oproti minulosti. Ak si viete  bez námahy kontrolovať počet krokov, spálené kalórie, prejdenú vzdialenosť a ďalšie ukazovatele, môžete sa navnadiť na plnenie rôznych cieľov a postupne sa zlepšovať. Všetky informácie je možné zdielať s priateľmi na sociálnych sieťach, čo je v dnešnej dobe extrémne efektívna pomôcka v motivácii (každý sa chce svojim výkonom pochváliť). Informácie zhromaždené po dlhšom čase používania náramku môžete využiť vo vyhodnotení toho, čo ste doposiaľ dosiahli a kde máte ešte priestor na zlepšenie.

Každý náramok sa mierne odlišuje funkciami (samozrejme aj cenou), čiže každému môžu vyhovovať iné. Ja osobne som vystriedal už viac náramkov, začal som lacnejšími, no ako to už býva, stále mi tam niečo chýbalo a tak som nakoniec zakotvil pri značke SUUNTO – fínsky výrobca, ktorý sa zaoberá výhradne výrobou outdoorových športových hodiniek – môžem len odporučiť.