Giuseppe Arcimboldo alebo ako povýšiť umenie

Giuseppe Arcimboldo - The Waiter

Giuseppe Arcimboldo – The Waiter

Pablo Picasso či Vincent van Gogh, kto by nepoznal týchto velikánov? Dnes tu máme možno menej známeho, no o to špecifickejšieho umelca. Jeho meno je Giuseppe Arcimboldo. Niekomu je toto meno možno známe a niekto ho započul po prvýkrát. Poďme si teda „vymaľovať,“ aby bolo jasné o akom velikánovi hovoríme.

Giuseppe Arcimboldo - Vertemnus / Rudolf II

Giuseppe Arcimboldo – Vertemnus / Rudolf II

Kto bol Giuseppe Arcimboldo?

Bol synom Biagia, ktorý bol maliarom a zároveň zamestnancom fabriky v mestečku Duomo. Giussepe sa narodil v Miláne roku 1527. V jeho živote sa toho udialo skutočne veľa. V roku 1556 ako 29 ročný, pracoval na freskách pre katedrálu v Monze, čo bola jeho prvá významná umelecká činnosť. Následne v roku 1558 nakreslil karikatúru veľkého gobelínového kostola v mestečku Como. V roku 1562 sa dostal ako maliar na kráľovský dvor Ferdinanda I. vo Videni. Neskôr slúžil aj Maximiliánovi II. A jeho synovi Rudolfovi II. Dokonca ho vďaka jeho špičkovej práci oslovil aj kráľ Augustus zo Saska.

Arcimboldo pracoval hlavne na náboženských motívoch, no jeho portréty, ktorými sa preslávil sú v histórii nenapodobiteľné. Hlavy portrétov sú tvorené ovocím, zeleninou a koreňmi stromov. Kritici sa dodnes nezhodli či išlo o chorobomyseľné predstavy autora alebo iba o vplyv renesancie. Neskôr sa Arcimboldo presunul do Milána, kde aj zomrel. V poslednej fáze ešte namaľoval obraz s názvom „Štyri ročné obdobia.“ Arcimboldo svojou tvorbou ovplyvnil množstvo umelcov. Písali sa o ňom básne a dlhé eseje. Inšpiroval aj tvorbu Caravaggia známeho skôr ako Michelangelo, ktorý namaľoval slávne dielo „Zátišie s ovocím.“

Giuseppe Arcimboldo - The Librarian

Giuseppe Arcimboldo – The Librarian

Jeho diela sú vystavené v múzeách a galériách po celom svete. Viedenské múzeum, Habsburgský zámok, Louvre v Paríži, Ambras v Innsbrucku, v Cremove, Brescii či dokonca v galérii Uffizi vo Florencii. Tradičná náboženská téma, ktorú znázorňoval upadla do zabudnutia, no nekonvenčná tvorba portrétov so zeleninou a ovocím sa stala svetoznámou záležitosťou.

Štyri živly

Štyri ročné obdobia

Giuseppe Arcimboldo - Four Seasons in One Head

Giuseppe Arcimboldo – Four Seasons in One Head

Externý redaktor

Článok bol publikovaný našim externým redaktorom. Chceš sa aj ty podieľať na našom obsahu? Kontaktuj nás