Ghana – krásne a temné stránky africkej perly

Akwidaa Ghana

Akwidaa Ghana
Source: Kobe Subramaniam on Unsplash

Afriku môžete buď milovať alebo nenávidieť. Iná možnosť nie je …

Ghana jedna z najvyspelejších afrických krajín skrýva mnoho krásnych turistami ešte neobjavených zákutí. Prevažne poľnohospodárska krajina je svojou stabilitou vzorom pre ostatné krajiny v regióne. Za jej relatívnou vyspelosťou sa však skrývajú aj smutné príbehy. V článku nižšie vám prinášam zopár pozitívnych a tiež negatívnych faktov o tejto krajine.

1. Turizmus

Butre Ghana

Butre Ghana

Stabilná politická situácia a relatívna bezpečnosť sa pričinila o rozvoj cestovného ruchu. Nádherné pláže s bielym pieskom a palmami sú lákadlom pre turistov z celého sveta. Ghanu ročne navštívia milióny turistov.

2. Kakao

Kakaové bôby

Kakaové bôby

Máte radi kakao? Možno aj kúsok čokolády, na ktorej ste si dnes pochutnali pochádzal z Ghany. Ghana je totiž najväčším producentom kakaa na svete. Krajina ročne vyprodukuje stovky tisíc ton tejto plodiny.

3. Otroctvo

Cape Coast Ghana

Cape Coast Ghana

Turistické stredisko súčastnosti bolo stáročiami svedkom obrovského utrpenia pôvodných afrických obyvateľov. Cape coast, na ktorom môžete teraz tráviť nádherné dovolenkové chvíle bolo v minulosti súčasťou transatlantického obchodu s otrokmi. Obchod s otrokmi bol biznisom, na ktorom sa podieľali miestne africké gangy, Portugalci, Švédi, Dáni či Angličania.

4. Elektroodpad

Pláž Kokrobite - Ghana

Pláž Kokrobite – Ghana

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, kde končí váš smartfón, laptop či iná elektronika? Možno to mnoho z vás prekvapí, ale veľké množstvo elektroniky končí v Afrike. Oficiálne ide o “export použitej elektroniky” inteligentnejším jedincom je však jasné, že ide o zbavovanie sa odpadu. Vývoz z USA a Európy predstavuje veľmi vážny problém. Nádherné pláže afrických štátov sa stávajú smetiskom elektrického šrotu. Chudobní obyvatelia šrot spaľujú, aby získali peniaze na prežitie. Spôsobujú tým však toxické splodiny vyvolávajúce závažné ochorenia.

5. Banány, mango a papája

Papája

Papája

Aj vy si radi doprajete exotické smoothie? Viete o tom, že kvôli vašim exotickým raňajkám sa vypaľujú pralesy? Možno to znie trochu drsne, ale pravda je taká, že chudobní obyvatelia Ghany živiaci sa pestovaním manga, papáje a podobných exotických plodín získavajú priestor pre svoje “sady” práve vypaľovaním pralesov. Keď budete nabudúce pri regáloch s exotickým ovocím zamyslite sa, či vám to stojí za to a nebolo by lepšie kúpiť si niečo dopestované v našom okolí.

Čo si myslíte o Ghane vy? Navštívili ste ju? Páčila sa vám?

Zdroje: Turizmus v Ghane, Cocoa production

Mark

Som správcom magazínu discloser.sk, ktorý vnímam ako svoj osobný blog. Píšem o dizajne a iných krásnych veciach, ktoré ma zaujali. V mojich článkoch nájdeš najmä novinky o autách, dizajne, miestach a filmoch.