Ekologické múzeum Biosphere v Montreále

Ekologické Múzeum Biosphere

Photo credit Ekologické Múzeum Biosphere

Ekologické múzeum Biosphere v Montreále leží na ostrove Saint Helen’s v Kanade. Múzeum bolo dizajnované a postavené architektom Richardom Buckminster Fullerom. Richard Buckminster Fuller bol americký architekt, matematik, vynálezca, futurológ, mysliteľ, vizionár, inžinier, filozof, básnik a spisovateľ. Je známy aj ako veľký humanista a ekologicky zmýšľajúci vedec a návrhár. Stavba bola pôvodne kupolou výstavného pavilónu USA na Svetovej výstave v Montreale v roku 1967. Biosphere bola vyvrcholením Fullerovej viac ako 20 rokov tvrvajúcej posadnutosti štruktúrou. Fuller si prial dokázať, že je možné vytvoriť priestor iba pomocou jednej pätiny bežne používaných materiálov v konvenčnej architektúre.

Biosphere

Photo credit Biosphere

Obrovská pologuľovitá konštrukcia je vysoká 63 metrov. Oceľové rámy konštrukcie boli potiahnuté akrylovými panelmi. Pre reguláciu vnútornej teploty Fuller navrhol prístroj skladajúci sa z mobilných trojuholníkových dosiek, ktoré by sa pohybovali podľa slnka. Tento systém však nepracoval správne. Namiesto systému sa tak nainštalovali ventily, ktorými je možné pavilón vyvetrať. Výstavný pavilón Spojených štátov sa vďaka tejto úžasnej stavbe stal na výstave najpopulárnejším a za 6 mesiacov ho navštívilo až 11 000 000 návštevníkov.

Ekologické múzeum Biosphere malo byť demontované

Pavilón mal byť pôvodne navrhnutý tak, aby bol po výstave dementovaný kvôli nákladom bol však skonštruovaný tak že jeho demontáž nebola možná. Po výstave teda americká vláda venovala svoj pavilón mestu Montreal, stavba slúžila na rekreačné aktivity a ako atrakcia. V Auguste 1990 bola odkúpená organizáciou Environment Canada a premenená na múzeum zaoberajúce sa environmentálnymi otázkami.

Bioshpere

Photo credit Bioshpere

Pohľad na konštrukciu Biosphere

Photo credit Pohľad na konštrukciu Biosphere

Biosphere

Photo credit Biosphere

Biosphere v noci

Photo credit Biosphere v noci

via: amusingplanet.com, Fuller, biosphere

 

 

Mark

Som správcom magazínu discloser.sk, ktorý vnímam ako svoj osobný blog. Píšem o dizajne a iných krásnych veciach, ktoré ma zaujali. V mojich článkoch nájdeš najmä novinky o autách, dizajne, miestach a filmoch.