Edward Snowden – hrdina, ktorý sa stal štvancom

Edward Snowden

Edward Snowden By CodyGat (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Medzitým ako si svet predstavujeme a medzi realitou je niekedy priepastný rozdiel. Dôkazom toho je aj príbeh Edwarda Snowdena. Ak by niekto pred rokom 2013 čo i len naznačil, že americká vláda odpočúva  a sleduje užívateľov internetu v spolupráci so spoločnosťami Google, Facebook či Yahoo v lepšom prípade by bol označený za konšpirátora v tom horšom za blázna, ktorý patrí na psychiatriu. Edward Snowden však napriek obrovskému nebezpečenstvu nazbieral dostatok odvahy, aby odhalil svetu šokujúce informácie o utajovaných programoch amerických tajných služieb.

Edward Snowden

Narodil sa 21. júna 1983 v Severnej Karolíne. Už od malička vynikal medzi svojimi rovesníkmi svojou nadpriemernou inteligenciou. Merania mu už v detstve vykázali hodnoty  IQ nad 145 bodov. Touto hodnotou vynikal nie len medzi svojimi rovesníkmi, ale aj členmi rodiny, ktorý rovnako vynikali nadpriemernou inteligenciou.

Kariéra

Keď sa v 21 rokoch mladý Snowden rozhodoval o svojom ďalšom pôsobení v Afganistane a Iraku panovala neľútostná vojna. Pod vplyvom mladíckych túžob narukoval do armády. Pri výcviku sa však zranil a bol z armády prepustený.

Uniforma americkej armády

Vážne zranenie oboch nôh počas výcviku výustilo do jeho prepustenia z armády v roku 2004

Výnimočné schopnosti v oblasti výpočtovej techniky a nadpriemerný intelekt mu otvorili brány do CIA. Už v roku 2007 disponoval diplomatickými privilégiami a bol vysielaný na zahraničné misie, kde zabezpečoval bezpečnosť počítačových sietí. Počas svojho pôsobenia v CIA sa dozvedel o rôznych praktikách svojho zamestnávateľa, ktoré mu boli proti srsti a v roku 2009 tak dáva výpoveď a začína pracovať pre Dell. Dell poskytoval služby pre klientov ako NSA, americká armáda a podobne. Snowden tak pracoval ako inštruktor pre najvyšších armádnych činiteľov v ázijskej oblasti. Prepracoval sa na experta v oblasti nastavovania bezpečnostných stratégií v kyberoblasti a dostával sa k čoraz citlivejším údajom.

Zlom

Vzhľadom na povahu jeho práce a jeho dokonalé výsledky sa stretával s čoraz dôležitejšími pracovníkmi bezpečnostných agentúr a získaval informácie a prehľad o tom ako pracujú. Svoje rozhorčenie a pochybnosti nad legálnosťou týchto praktík adresoval nadriadeným. Na tieto podnety dostával niekedy vskutku zaujímavé odpovede. Keď vedel, že jeho úsilie je márne rozhodol sa pre razantný krok.

Vypustenie džina

V decembri 2012 sa rozhodol kontaktovať novinárov a po niekoľkých vzájomných stretnutiach boli publikované prvé uniknuté materiály. Denníky Washington Post a Guardian zverejnili informácie o programe PRISM, vďaka ktorému americká vláda v spolupráci s komunikačnými gigantmi ako Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Paltalk, Youtube, AOL, Skype a Apple monitorovala svetový tok dát. Odhady o množstve uniknutých dát sa rôznia rádovo však ide o stvoky tisíc dokumentov.

Vlajka CIA

Svojim odchodom zo štátnych služieb sa vzdal ročného platu 200 000 dolárov, diplomatického pasu, vládneho krytia a kariéry v elitnom tíme hackerov NSA

Čo a koho sledujú / sledovali?

Ak ste si mysleli, že agentúry špehovali iba potencionálne hrozby ste na omyle. Dokumenty hovoria, že spravodajské agentúry CIA, NSA, DIA, NGA a NRO zachytávali a monitorovali aj bežných užívateľov emailových služieb, sociálnych sietí a podobne. Dokumenty tiež odhalili čierny rozpočet NSA, kde boli uvedené sumy platené technologickým gigantom za utajený prístup do databáz. V roku 2013 to malo byť 52 000 000 000 (miliárd) dolárov.

Problémy, cenzúra a zatykač

Potom čo boli dokumenty zverejnené bol na Snowdena vydaný zatykač a novinári, ktorí mu pomáhali si museli prejsť zastrašovaním a zatýkaním. Brazílsky novinár David Miranda bol kvôli spolupráci so Snowdenom zatknutý na londýnskom letisku na základe protiteroristického zákona na 8 hodín. Bol vypočúvaný a boli mu tiež skonfiškované osobné veci. Do denníku Guardian boli dokonca vyslaný agenti GCHQ, ktorí donútili novinárov zničiť všetky materiály obsahujúce citlivé informácie.

Záver

Prípad Edwarda Snowdena je smutnou ilustráciou súčasnej spoločnosti. Potom čo zverejnil škandalózne dokumenty bol obvinený a jeho partneri boli zastrašovaný. A to všetko len preto, že si dovolili zverejniť pravdivé dokumenty. V súčasnosti sa Edward Snowden skrýva v Rusku, kde mu bol poskytnutý azyl, pretože mu v jeho domovine hrozí väzenie. Nemalo by to byť naopak? Nemal by byť hrdinom, ktorý chcel poukázať na chyby v systéme a vyriešiť ich?

Mark

Som správcom magazínu discloser.sk, ktorý vnímam ako svoj osobný blog. Píšem o dizajne a iných krásnych veciach, ktoré ma zaujali. V mojich článkoch nájdeš najmä novinky o autách, dizajne, miestach a filmoch.