Británia má na ZOH špeciálne oblečenie, súperi majú výhrady

Napriek obavám súperom bol britským pretekárom skeletonu na Zimných olympijských hrách udelený súhlas využívať špeciálne upravené oblečenie. Ich rivali z iných krajín však voči inováciám Britov vyslovili svoje námietky. Technológia využitá pri výrobe týchto oblekov bola v minulosti používaná u britských cyklistov.

Britský pretekár skeletonu

Britský pretekár skeletonu

Zelenú dostali v predvečer ZOH

Námietky voči inovácii Veľkej Británie a jej legálnosti boli známe v stredu, ešte pred začiatkom ZOH. Nová kolekcia oblečenia však bola prijatá v predvečer zahájenia hier. Zlatá medailistka roku 2014 z hier v Sochi, Lizzy Yarnold a jej tímová kolegyňa Laurea Deas preukázali svoj medailový potenciál na tréningu v Olympijskom centre v Pyeongchang, čím si zabezpečili, že na výkony na Svetovom pohári sa zabudlo. Ich konkurentky ale okamžite vzniesli námietky proti ich novému oblečeniu, ktorého technológia bola predtým využitá v britskej cyklistike. V súčasnosti sú už ale hry v plnom prúde a ich aktuálne výsledky si môžete pozrieť na tejto stránke.

Británia podobným obvineniam nečelí prvý raz

Medzinárodná federácia bobov a skeletonu napriek nesúhlasom uviedla, že oblečenie bolo dôkladne skontrolované a nebolo zistené žiadne porušenie pravidiel. Aj Američanka Katie Uhlaender, majsterka sveta roku 2012, povedala, že veľa športovcov a trénerov spochybňovalo, či je oblek v súlade s nariadeniami ZOH. Podľa nej Británia v tomto smere stratila dôveru ostatných už na ZOH v roku 2010, kedy sa podobná situácia vyskytla kvôli prilbe a obleku Amy Williamsovej. Vo Vancouveri sa po skončení súťaže kvôli Williamsovej konal protest, ktorý ale skončil neúspešne.

Britský pretekár naskakuje na sánky

Britský pretekár naskakuje na sánky

Objektívna námietka alebo strategický ťah?

Uhlaender dodáva, že takéto záležitosti sú súčasťou hry. Pokiaľ športovec alebo jeho tréner vidí niečo, čo vyvoláva pochybnosti, je v poriadku sa spýtať. Podľa Uhlaender je lepšie spochybniť výbavu niektorého tímu ešte pred pretekmi, aby tak mali všetci súťažiaci na športovom poli rovnaké podmienky a rovnakú šancu postaviť sa na stupne víťazov. Na druhej strane existujú názory, že kauza s oblekmi bola načasovaná strategicky, nakoľko výkon športovcov je z veľkej časti výsledkom psychického nastavenia súťažiacich. Víťazi musia byť dostatočne odolní už len na to, aby sa vyrovnali s charakterom trate a s počasím v Pyeongchang, ktoré je aktuálne charakteristické nepríjemným vetrom a snežením. Ďalšia mentálna záťaž môže výkony britských pretekárov oslabiť.

Británia trvá na tom, že pravidlá neporušili

Pravidlá ZOH uvádzajú, že každý má mať prístup k rovnakému zariadeniu pokiaľ ide o prilby a obleky. Zároveň by nemali byť využívané žiadne aerodynamické prídavné zariadenia. Hovorca tímu Veľkej Británie vyhlásil, že sú presvedčení o tom, že všetky ich súťažné zariadenia spĺňajú technické a obchodné požiadavky v rámci každého športu a disciplíny. Komentovať konkrétne technické aspekty jednotlivých zariadení pred súťažou však odmietol.

Redakcia

Magazín discloser.sk začal písať svoju históriu v októbri 2014. Od svojho vzniku sme sa stali stabilnými partnermi agentúr a súkromných inzerentov. Publikovali už viac ako 400 článkov. Máte záujem o spoluprácu? Kontaktujte nás. Radi Vám zodpovieme všetky otázky.