BMW VISION NEXT 100: BMW Group predstavuje svoju víziu vozidla budúcnosti

BMW VISION NEXT 100 na oficiálnom predstavení v Mníchove

BMW VISION NEXT 100 na oficiálnom predstavení v Mníchove

Spoločnosť BMW Group v marci oslávila 100 rokov svojej existencie. Pri tejto príležitosti predstavila vozidlo, ktoré stelesňuje predstavu budúcnosti automobilov na najbližších 100 rokov.

Vozidlo spája športové línie kupé a dynamickú eleganciu sedanov. Namiesto bezmenného dopravného prostriedku je maximálne prispôsobivé a dokonale sa podriadi aktuálnym potrebám vodiča. Podľa nich vozidlo akoby ožívalo a menilo svoje nastavenie a rozloženie interiéru. Rozhranie sa nazýva Alive Geometry a vie usporiadať interiér do dvoch režimov Boost a Ease.

Dve usporiadania interiéru

V režime Boost sa vozidlo zameria na vodiča a poskytne mu všetku podporu nevyhnutnú na maximálny zážitok z jazdy. Vrátane naznačenia ideálnej jazdnej línie, presného uhla natočenia volantu a odporúčanej rýchlosti.

V režime Ease sa interiér úplne premení. Volant sa stiahne ho palubnej dosky a stredová konzola ustúpi dozadu, čím vznikne viac vnútorného priestoru. Opierky hlavy vodiča a spolujazdca sa natočia k sebe, sedadlá a obloženie dverí vytvorí homogénny celok. Vďaka tomu sa posádka na predných sedadlách môže lepšie rozprávať.

“Ak si ako dizajnér viete niečo predstaviť, je veľká nádej, že jedného dňa sa to stane realitou,” povedal Adrian van Hooydonk, hlavný dizajnér BMW Group. “Naším zámerom so štúdiou BMW VISION NEXT 100 bolo vytvoriť pohľad na budúcnosť, ktorú by chceli ľudia zažiť.”

BMW VISION NEXT 100 interiér

BMW VISION NEXT 100 interiér

Cesta okolo sveta

Po svetovej premiére v Mníchove sa vozidlo BMW VISION NEXT 100 vydá na symbolickú cestu okolo sveta s názvom “Iconic Impulses”. Zastaví sa v Číne, vo Veľkej Británii aj v USA. Po predstavení v Pekingu sa presunie do Londýna, kde sa k nemu pridajú vizionárske automobily britských značiek spoločnosti BMW Group – MINI a Rolls-Royce. Posledná zastávka bude v americkom Los Angeles, kde štvoricu doplní futuristické vozidlo motocyklovej divízie BMW Motorrad. Po skončení celosvetového predstavenia sa vozidlo stane súčasťou expozície v mníchovskom BMW Múzeu a BMW Welt.

BMW VISION NEXT 100:

Čistá radosť z jazdy v budúcnosti – Ako bude vyzerať?

Skúšať si predstaviť, ako budeme žiť alebo premiestňovať sa v budúcnosti, je rovnako náročné ako fascinujúce. Ako sa zmenia sociálne, ekonomické a životné podmienky? A čo bude ovplyvňovať našu osobnú dopravu? Aké ohromujúce možnosti prinesú nové technológie? A aký vplyv bude mať digitalizácia a konektivita na naše požiadavky týkajúce sa automobilov?

BMW VISION NEXT 100

Pri príležitosti osláv stého výročia v roku 2016 sa BMW Group prostredníctvom série vizionárskych štúdií pozerá ďalej, než je obvyklé a snaží sa prinášať odpovede na nároky osobnej dopravy budúcnosti. V nasledujúcich rokoch dôjde k diverzifikácii dopravy. V blízkej budúcnosti budú automobily jazdiť úplne samé – ľudia sa budú prepravovať v robotoch na kolesách. Ako teda budú podľa tohto vývoja vyzerať vozidlá BMW, ktoré sú povestné svojou radosťou z jazdy? A ako značka BMW prenesie svoje typické vlastnosti do budúcnosti?

BMW VISION NEXT 100 (5)

Pri vývoji konceptu BMW VISION NEXT 100 nebolo hlavným cieľom vytvoriť anonymný automobil, ale práve naopak. Konštruktéri chceli vyvinúť veľmi osobité vozidlo, ktoré je navrhnuté tak, aby vyšlo v ústrety všetkým nárokom vodiča. Pre nás je totiž dôležité, aby zostalo typické emotívne spojenie vozidla BMW a jeho vodiča. Vývojový tím konceptu BMW VISION NEXT 100 vzal do úvahy všetky trendy a technologický vývoj, ktoré budú pre BMW relevantné až o niekoľko desaťročí. Samozrejme, že sa aplikovali aj prvky a inovácie, ktorými sa BMW vyznačuje už mnoho rokov. Hlavným faktorom, ktorý prestupuje celým vozidlom, je jedna z tradičných vlastností vozidiel BMW: aj v budúcnosti to bude nekompromisné zameranie na technológie a skutočnú hodnotu pre zákazníka.

BMW VISION NEXT 100 (6)

Adrian van Hooydonk, riaditeľ BMW Group Design: “Keď ako dizajnér máte predstavivosť, máte šancu, že vznikne niečo, čo sa jedného dňa môže stať skutočnosťou. Naším cieľom pri vývoji BMW VISION NEXT 100 bolo pripraviť scenár pre budúcnosť, ktorý zaujme ľudí. Nové technológie prinášajú významné prednosti a otvárajú fantastické nové možnosti, ako dodať vodičovi ešte intenzívnejšie zážitky z jazdy.

BMW VISION NEXT 100 (7)

Môj osobný pohľad na technológie je taký, že sa musia obsluhovať tak intuitívne, ako je to len možné. Iba tak vzniknú jedinečné zážitky vychádzajúce z dokonalého prepojenia človeka, stroje a okolia. Koncept BMW VISION NEXT 100 ukazuje, ako chceme tieto prístupy v budúcnosti dosiahnuť.”

Štyri základné prístupy aplikované na BMW VISION NEXT 100:

V správnom BMW je vodič vždy v hlavnej úlohe.

V ostatných rokoch sa veľmi často hovorí o autonómnom riadení. Už teda nie je aktuálna otázka “či”, ale skôr “kedy”. Spoločnosť BMW Group verí, že automobily budú schopné prevziať prácu vodiča. Avšak len v situácii, kedy to bude vodič chcieť. Koncept BMW VISION NEXT 100 zostáva typickým BMW, ktoré ponúka intenzívnu radosť z jazdy.

BMW VISION NEXT 100 pohľad z vodičovej perspektívy

BMW VISION NEXT 100 pohľad z vodičovej perspektívy

Umelá inteligencia a intuitívne technológie tvoria jeden celok.

V budúcnosti budú všetky automobily pripojené k internetu a digitálne technológie sa stanú samozrejmosťou, rovnako ako vo všetkých ostatných oblastiach ľudského života. Dôslednejšia digitalizácia umožní čoraz lepšie prepojenie fyzického a digitálneho sveta. Umelá inteligencia sa od nás bude učiť, bude predvídať naše priania a na pozadí bude pracovať na úlohách, ktoré na ňu presunieme. Spôsoby interakcie ľudí a strojov sa zmenia: displeje a dotykové displeje nahradia intuitívnejšie formy rozhrania medzi človekom a strojom. Lepšie povedané: technológie budú ľudskejšie.

Nové materiály prinášajú dychberúce možnosti.

Ako sa budú automobily v budúcnosti vyrábať? V určitom okamihu budú lisy na stovky a tisíce oceľových dielcov zastarané. Použitie uhlíkových kompozitov už teraz ukazuje, že v materiáloch používaných na stavbu automobilov a ich výrobu dochádza k zásadným premenám. Technológia ako rýchla výroba dielcov a 4D tlač umožní vznik väčšieho počtu komponentov alebo objektov z rôznych materiálov. Tým sa čoskoro nahradia konvenčné nástroje a vzniknú nové možnosti pre konštrukciu automobilov.

BMW VISION NEXT 100 detail predných svetiel

BMW VISION NEXT 100 detail predných svetiel

 

Mobilita zostane emotívnym zážitkom.

Automobily BMW nikdy neboli iba úžitkové alebo postavené iba na dopravu z jedného miesta na druhé. Vozidlá BMW znamenajú oveľa viac. Vodič sa v nich teší na každú ďalšiu zákrutu, užíva si silu motora a vychutnáva si rýchlosť. Jazda vo vozidle BMW je emotívnym zážitkom, vyplaví adrenalín a zabezpečí, že sa vodič alebo jeho spolujazdec tešia na každú ďalšiu jazdu. Pri pohľade do budúcnosti sa tieto vlastnosti nezmenia – aj preto, že emotívne zážitky z jazdy sú pevne zakorenené v kolektívnej pamäti našej spoločnosti. Vďaka tomu, že vodič zostáva v koncepte BMW VISION NEXT 100 v strede diania, aj v budúcnosti ho zaplavia emotívne zážitky, avšak v úplne špecifickom štýle.

BMW VISION NEXT 100: automobil pre dopravu budúcnosti.

  • Od vodiča k “Dokonalému vodičovi” – vďaka digitálnej inteligencii.
  • “Alive Geometry” – “Živá geometria” prináša intuitívnosť do interakcie vodiča a vozidla.
  • “Boost” a “Ease” – rôzne nastavenia na jazdu s vodičom aj na autonómnu jazdu.
  • “Spoločník”: inteligentný digitálny partner prepája vodiča a automobil.
  • Typické dizajnérske črty BMW.
  • Materiály budúcnosti.

Od vodiča k Dokonalému vodičovi – vďaka digitálnej inteligencii.

Aj v budúcnosti budú vodiči BMW chcieť stráviť väčšinu času za volantom svojich vozidiel. Preto je aj v štúdii BMW VISION NEXT 100 vodič stále v centre diania, je trvalo pripojený, využíva digitálnu inteligenciu a má k dispozícii najmodernejšie technológie. To ale nie je všetko: BMW VISION NEXT 100 premení vodiča na Dokonalého vodiča. Takže aj keď sa svet bezpochyby zmení, čistá radosť z jazdy pretrvá a bude ešte intenzívnejšia ako predtým.

Vytvorenie štúdie BMW VISION NEXT 100 sa začalo vytvorením interiéru. V budúcnosti totiž bude klásť čoraz väčší dôraz na pohodlie a príjemnú atmosféru vo vnútri vozidla. Súčasne musí vodič cítiť, že sedí vo vozidle postavenom priamo pre neho, nie v automobile navrhnutom tak, aby jazdil sám. Tento prístup zabezpečil, že vnútorný priestor je v porovnaní s vonkajšími rozmermi až nečakane štedrý. Aj napriek klenutému interiéru zostáva koncept BMW VISION NEXT 100 na prvý pohľad rozpoznateľný ako športový sedan značky BMW.

Riešenie interiéru ho umožňuje používať rôznymi spôsobmi: v režime “Boost”, kedy všetko ovláda vodič, a v režime “Ease”, kedy je vodič posunutý dozadu a riadenie prevezme samotný automobil. V režime Ease sa interiér premení na priestranné miesto s príjemným osvetlením a komfortnou atmosférou. V režime Boost vodič ocení intuitívne navrhnuté ovládanie všetkých funkcií. Po celý čas sa automobil o svojej osobe za volantom snaží naučiť viac a viac informácií. Využíva na to mnoho rozličných snímačov a digitálnu inteligenciu. BMW Group ho preto označuje ako Spoločník. Spoločník progresívne spoznáva svojho vodiča, takže mu dokáže ponúknuť presne cielenú podporu a vytvoriť z neho Dokonalého vodiča.

Veľmi dôležitou vlastnosťou vizionárskych konceptov sú ďalšie inovácie, označené ako Alive Geometry – Živá geometria. Ide o vlastnosť, ktorú sme v automobiloch ešte nevideli. Tvorí ju trojrozmerná konštrukcia, ktoré pracuje vo vnútri aj zvonku vozidla.

Alive Geometry zaisťuje interakciu medzi vodičom a jeho vozidlom.

Alive Geometry tvorí takmer 800 pohybujúcich sa trojuholníkov, ktoré sú integrované do prístrojovej dosky a do niektorých oblastí bočných panelov. Pohybujú sa v troch rozmeroch a pomocou svojich pohybov priamo komunikujú s vodičom. Vodič zaznamená aj ten najmenší periférny pohyb. Alive Geometry v spojení s Head-Up displejom unikátne spája analógový aj digitálny svet.

BMW VISION NEXT 100 interiér

BMW VISION NEXT 100 interiér

Trojuholníky pracujú veľmi podobne ako kŕdeľ vtákov pri spoločnom lete. Ich pohyby sú dokonale zladené a pre osoby vo vnútri vozidla ľahko rozpoznateľné. V spojení s Head-Up displejom úplne prirodzene komunikujú s vodičom, ktorému sprostredkúvajú reálne informácie o okolitom svete.

Mnoho rôznych prístupov už teraz ukazuje možnosť realizácie tohto riešenia. Významnú úlohu zohráva rýchla výroba prototypov aj výsledného produktu. Ukazuje, že do reálnej výroby sa dostane v priebehu nasledujúcich 30 rokov. Aj v súčasnosti si ťažko predstaviť, ako možno koordinovať stovky malých trojuholníkov tak, aby vznikol aktívny tvar daných povrchov, ktorý by nahradil dnes používané výrobné metódy. V budúcnosti bude možné vyrábať oveľa komplexnejšie a flexibilnejšie povrchy. To je dôvod, prečo BMW Group používa na koncepte BMW VISION NEXT 100 4D tlač, ktorá komponentom pridáva štvrtý rozmer – funkcionalitu. V nasledujúcich rokoch budú mať dielce vyrábané touto technikou priamo integrovanú určitú funkčnosť, ktorá je v súčasnosti riešená oddelene a až následne sa inštaluje ako jeden celok.

V súčasnosti je digitálny svet úzko spojený s displejmi, v nasledujúcom období to budú displeje z organických LED. Inými slovami, tieto displeje nie sú schopné meniť svoj tvar. Vizionárske štúdie ukazujú, že od určitej doby nebudú potrebné žiadne displeje. Namiesto nich bude čelné sklo jedným veľkým displejom umiestneným priamo pred vodičom. V budúcnosti tak dôjde k prepojeniu skutočného a digitálneho sveta. Napríklad aj Alive Geometry ukazuje, ako vzájomne spolupracujú analógová prístrojová doska s digitálnym Head-Up displejom na čelnom skle.

Jazdné režimy Boost a Ease pre vodiča i autonómnu jazdu.

V režimoch Boost a Ease sa jednotlivé systémy a technológie vozidla nastavia na intenzívnejšie alebo uvoľnené zážitky z jazdy. Presne podľa toho, čo vodič preferuje. Prepnutie medzi jednotlivými režimami využíva Alive Geometry, a je preto veľmi pôsobivé a dokonale synchronizované. V režime Boost sa vodič plne sústredí na cestu pred ním a Alive Geometry mu ukazuje optimálnu stopu či ideálny prejazd zákrutou, rovnako tak ako ho upozorňuje na vozidlá pred ním. Namiesto toho, aby tieto funkcie zvýšili rýchlosť jazdy, spôsobia, že vodič lepšie riadi. Intuitívna spätná väzba má fyzický a rýchlejší účinok, než napríklad robotický hlas alebo inštrukcie na displeji. V režime Ease sa Alive Geometry pohybuje pokojnejšie a cestujúcich informuje o situácii pred vozidlom aj o všetkých zrýchleniach, brzdných manévroch či ohrozeniach, ktoré môžu nastať.

V režime Boost sa celé vozidlo viac zameria na vodiča a poskytuje mu inteligentnú podporu pre maximum jazdných zážitkov. Sedadlo aj volant zmenia svoju polohu a upraví sa aj pozícia stredového panelu, ktorý sa priblíži k vodičovi. Pri jazde môže vodič komunikovať s vozidlom pomocou gest.

Head-Up displej používa na komunikáciu s vodičom celé čelné sklo. V režime Boost sa zameriava výhradne na to, čo sa deje s vodičom. Poskytuje mu informácie o ideálnej stope, optimálnych bodoch pre zatáčanie a o rýchlosti. Plná konektivita, inteligentné snímače a stála výmena dát umožňuje Head-Up displeju vytvoriť digitálny obraz situácie okolo vozidla. Napríklad pri jazde v hmle môže vodič získať s predstihom informácie o vozidlách blížiacich sa zboku. Systém sa navyše permanentne učí poznávať svojho vodiča, takže jeho činnosť sa neustále zlepšuje a zameriava sa na to, aby mu poskytol intenzívnejší a osobnejší jazdný zážitok.

Prepnutie do režimu Ease úplne zmení poňatie vnútorného priestoru. Volant a stredová konzola sa vzdialia a hlavové opierky sa natočia do strany. Tým vznikne uvoľnenejšia a priateľskejšia atmosféra. Sedadlá a panely dverí sa prepoja do jedného celku a umožnia vodičovi a spolujazdcovi sedieť mierne šikmo. Vďaka tomu môžu obaja členovia posádky spolu lepšie komunikovať. Súčasne s tým Head-Up displej ponúkne individuálny zábavný alebo informačný obsah pre cestujúcich.

Zvolený jazdný režim Boost alebo Ease jasne rozpoznajú aj ostatní vodiči. Ako komunikačný prostriedok poslúžia maska chladiča, dvojité kruhové svetlomety a zadné svetlá v tvare písmena L. Ich konkrétna farba indikuje, v akom režime sa vozidlo aktuálne nachádza.

BMW VISION NEXT 100 zadné svetlá

BMW VISION NEXT 100 zadné svetlá

Spoločník: inteligentný digitálny partner prepájajúci vodiča a vozidlo.

Spoločníka symbolizuje malá soška, ktorá predstavuje spojenie vodiča a vozidla. Je navrhnutá ako veľký brúsený klenot umiestnený uprostred prístrojovej dosky tesne pod čelným sklom. Je symbolom inteligencie, konektivity a prístupnosti konceptu BMW VISION NEXT 100. Reprezentuje tiež výmenu informácií: s tým, ako sa učí spoznávať zvyky vodiča, je stále múdrejší. Po nejakej dobe pozná vodiča tak dobre, že dokáže automaticky vykonávať niektoré rutinné úkony a poskytuje potrebné odporúčania. Bez ohľadu na vozidlo samotné je učiaci sa spoločník stále väčším prínosom pre vodičov.

Spoločník má tiež významnú úlohu v komunikácii vodiča a vozidla pri zmene jazdných režimov Boost a Ease. Keď sa vodič v režime Boost koncentruje na cestu, zostáva Spoločník zasunutý v prístrojovej doske. Akonáhle sa ale BMW VISION NEXT 100 prepne do režimu Ease, automaticky sa vysunie a vytvorí spojenie s čelným sklom. Spoločník má rovnakú funkciu aj pre ostatných vodičov, pretože svojím sfarbením indikuje, že je automobil v režime autonómnej jazdy. V niektorých jazdných situáciách Spoločník slúži pre komunikáciu s okolím. Zelenou farbou napríklad signalizuje chodcom, že môžu pred vozidlom bezpečne prejsť cez vozovku.

Typický exteriér BMW

Dizajn štúdie BMW charakterizuje spojenie športovej karosérie Coupé s dynamickou eleganciou sedanu. Vonkajšie rozmery sú s dĺžkou 4,90 m a výškou 1,37 m veľmi kompaktné. Vnútri je ale k dispozícii priestor zodpovedajúci luxusnej limuzíne BMW.

Kolesá sú umiestnené tesne pri vonkajších okrajoch vozidla a dodávajú konceptu dynamický postoj, typický pre vozidlá BMW. Alive Geometry má významný vplyv na aerodynamiku automobilu. Pri natočení kolies ich plášť karosérie udrží prekryté tak, ako by išlo o flexibilný pokožku. Toto inovatívne riešenie zabezpečuje štúdii BMW VISION NEXT 100 extrémne nízky súčiniteľ odporu vzduchu len cx = 0,18.

Medená farba konceptu zdôrazňuje myšlienku, že automobily budúcnosti BMW majú vyzerať technicky a súčasne prívetivo – symbolizuje to aj prepojenie automobilu a jeho vodiča. Toto súznenie začína okamžite, akonáhle sa vodič priblíži k vozidlu: inteligentné snímače automaticky otvoria dvere. Pre viac priestoru pri nastupovaní sa volant zasunie do prístrojovej dosky. Po nasadnutí a stlačení tlačidla v tvare loga BMW, umiestneného uprostred prístrojovej dosky, všetky systémy ožijú. Dvere sa zatvoria, volant sa vysunie a jazda sa môže začať.

BMW VISION NEXT 100

BMW VISION NEXT 100

Materiály budúcnosti

Dizajnéri štúdie BMW VISION NEXT 100 sa primárne snažili používať tkaniny vyrobené z recyklovaných alebo obnoviteľných zdrojov. Dielce z uhlíkových kompozitov, či už viditeľné, alebo nie, sú vyrobené z odpadu pri štandardnej produkcii dielcov z tohto materiálu. V budúcnosti sa zväčší význam výberu vhodného druhu materiálu, a to ako pre samotný automobil, tak pre jeho výrobu.

S postupom času sa v konštrukcii automobilov objavia nové materiály, ktoré umožnia vytvoriť dosiaľ neznáme tvary. Pre úsporu zdrojov a zodpovednú výrobu sa postupne upustí od materiálov, ako sú drevo a koža. Nahradia ich nové inovatívne materiály so zodpovednejšou výrobou a účelnejším používaním. Tento prístup jasne vidno aj na použití mimoriadne kvalitných jednodruhových a ľahko recyklovateľných textílií, ktoré sa dostali do interiéru štúdie BMW VISION NEXT 100.

Zdroj: BMW

Mark

Som správcom magazínu discloser.sk, ktorý vnímam ako svoj osobný blog. Píšem o dizajne a iných krásnych veciach, ktoré ma zaujali. V mojich článkoch nájdeš najmä novinky o autách, dizajne, miestach a filmoch.