BMW Concept radu 8

BMW radu 8

BMW radu 8

Štúdia BMW Concept radu 8 predznamenáva tvary, ktoré značka BMW čoskoro pretaví do sériovej podoby. BMW radu 8 Coupé stavia na úspešnej tradícii, ktorú má spoločnosť v oblasti luxusných športových vozidiel, pričom prinesie ďalší vzrušujúci model. Súčasnú luxusnú ponuku tak doplní dokonalé vozidlo snov. BMW radu 8 Coupé spojí ostré dynamické vlastnosti a moderný luxus, pričom nastolí nové merítka v segmente luxusných kupé.

BMW radu 8

BMW radu 8

BMW Group využíva tohtoročné podujatie Concorso d’Eleganza Villa d’Este na predstavenie vozidla BMW Concept radu 8, ktoré predstavuje esenciu toho najlepšieho z moderných kupé značky BMW, stelesnené vo vzrušujúcej dizajnovej štúdii. Vozidlo predstavené ako štúdia, poslúži ako predobraz prichádzajúceho nového modelu značky BMW. Nového modelu BMW radu 8 Coupé, ktorý sa predstaví v roku 2018 ako súčasť najväčšej modelovej ofenzívy v histórii spoločnosti. Stratégia NUMBER ONE > NEXT predstavuje spoločnosť BMW Group v obraze významného nárastu predajov a príjmov v luxusnej triede, pri čom bude hrať model BMW radu 8 Coupé významnú rolu. „Číslo 8 v značke BMW vždy reprezentovalo špičku športových výkonov a exkluzivity,” povedal predseda predstavenstva BMW AG Harald Krüger. „Prichádzajúce BMW radu 8 predstaví spojenie maximálnej dynamiky, výrazného dizajnu a moderného luxusu. Bude to ďalší model v našej expanzii medzi luxusnými vozidlami a stanoví nové meradlá medzi kupé vozidlami vo svojom segmente. Vďaka tomu získame a posilníme našu vedúcu pozíciu v luxusnom segmente.”

BMW radu 8

BMW radu 8

BMW Concept radu 8 odhaľuje mnohé z toho, čo príde na trh. „BMW Concept radu 8 je našou predstavou plnokrvného špičkového vozidla, s ktorým bude radosť jazdiť,” vraví Adrian van Hooydonk, Senior Vice President BMW Group Design. „Ide o luxusné športové vozidlo, ktoré nenapodobiteľne stelesňuje nefalšovanú dynamiku a moderné poňatie luxusu. Pre mňa ide o ukážku fascinácie automobilmi.”

Exteriér spája minulosť s budúcnosťou. BMW Concept radu 8 je ľahko rozpoznateľné vozidlo značky BMW, no zároveň ukazuje nové dizajnové ideové názory a technológie, ktoré prinášajú nové tvary. „Dizajn štúdie BMW Concept radu 8 predstavuje novú a sviežu interpretáciu ikonických dizajnových kriviek značky BMW,” dodáva van Hooydonk. „Zároveň ukazuje nový prístup k využitiu tvarov a foriem, ktoré sa dostali na výnimočný povrch vozidla. Priehrštie oblých línií dopĺňa naše čisté plochy a proporcie vozidla využívajú svalnaté tvary. Tieto elementy spolu vytvárajú výrazný postoj a dodávajú vozidlu jedinečný charakter. Na prvý pohľad ide o vozidlo zamerané na vodiča.”

Boky: výrazné boky spojené so športovým vzhľadom

Silueta štúdie modelu BMW Concept radu 8 sa nachádza nízko nad zemou. Súhra dlhej kapoty a plynulej línie strechy vytvára dynamický pôvab bokov, zatiaľ čo kolmé línie hrán konceptu podnecujú športové zameranie vozidla.

BMW radu 8

BMW radu 8

Dramatické spracovanie siluety a tvarov vozidla pritiahne pohľady a vytvorí príťažlivý moderný vzhľad. Ostro rezané línie nad napnutými plochami predstavujú vizuálny prísľub očakávaných dynamických zážitkov.

Detail svetlometov

Detail svetlometov

Pohľad na detaily odhalí dve expresívne charakteristické línie, ktoré ohraničujú plochy a dynamicky stvárnené nasávacie otvory na prístup vzduchu s označením Air Breathers. Zraky pritiahnu aj výrazne stvárnené línie okolo zadných kolies. Celkový pohľad na boky priťahuje pozornosť na nové spracovanie, ktoré značka BMW venovala plochám. Skúsene tvarované línie a plávajúce hlavné povrchy len ďalej zvýrazňujú atletické boky a tvary BMW Concept radu 8. Optimálny efekt dotvára exkluzívna sivomodrá perleťová farba Barcelona Grey Liquid. Veľké (21-palcové) disky kolies z ľahkých zliatin majú športový a zároveň aj exkluzívny vzhľad a športové a aerodynamické prvky vytvárajú vizuálnu hĺbku a príťažlivosť profil vozidla.

Predná časť: nízka, športová a vizuálne príťažlivá.

Široké ľadvinky mriežky chladiča, úzke dvojité predné svetlomety a otvory na vstup vzduchu s príťažlivým, športovým vzhľadom prednej časti. Klasické poňatie dizajnu značky BMW dostalo sviežu interpretáciu a posúva ho na novú úroveň. Napríklad obličky sa nachádzajú veľmi nízko nad cestou a tiahnu sa pozdĺž celej prednej časti. Okrem toho sa inšpirovali v dávnejšej minulosti a dostali spoločný rámik, čím vytvárajú jeden spoločný a široký prvok. Mriežka chladiča sa smerom nadol rozširuje a podporuje tak dynamický charakter štúdie BMW Concept radu 8. Spolu s mimoriadne úzkymi prednými laserovými svetlometmi a s novým poňatím šesťuholníkových dvojitých kruhových tvarov priťahuje pohľad na prednú časť.

BMW radu 8 na okruhu

BMW radu 8 na okruhu

Široké bočné otvory na vstup vzduchu v prednom nárazníku podčiarkujú šírku vozidla, športový postoj na vozovke a sľubujú intenzívne dynamické zážitky. Vysoko výkonný charakter vozidla podčiarkuje karbónový prvok v strede prednej časti.

Zadná časť: výrazná a moderná

Emotívne spracovanie plôch dominuje aj zadnej časti štúdie BMW Concept radu 8, pričom vytvára nízke a tvarovo výrazné partie s maximálne rozširujúcim efektom. Tvary rozohrávajú súhru plôch a línií, ktoré sa začínajú pri zadných blatníkoch a pokračujú smerom do zadnej časti vozidla. Výrazné blatníky umocňujú dynamické schopnosti a podčiarkujú pohon zadných kolies. Zužujúca sa kabína spolu so širokým rozchodom kolies vytvárajú proporcie, ktoré upriamujú pozornosť na túto časť.

Zadná časť radu 8

Zadná časť radu 8

Úzke natiahnuté zadné svetlomety zasahujú hlboko do bokov a vytvárajú spojenie medzi blatníkmi a zadnou časťou. Samotné svetlomety majú tvar čepelí v tvare písmena L a rozširujú sa smerom odzadu. Umocňujú šírku vozidla a jeho svalnatý postoj na vozovke, pričom ich štíhly tvar dodáva zadnej časti mimoriadne športový a moderný nádych.

Profil a zadná časť radu 8

Profil a zadná časť radu 8

Športový a ľahký pocit zo zadnej časti podporuje aj tmavý tvarovaný zadný difúzor v spodnej časti nárazníka. Dynamické jazdné vlastnosti sľubujú aj lichobežníkové koncovky výfukového potrubia.

Interiér: emotívne bohatý mix dynamiky a luxusu.

Interiér sa zameriava na to najdôležitejšie: na jazdenie. Vodič je za volantom obklopený úzko strihnutým priestorom, typickým pre športové vozidlá. Plochy a línie smerujú dopredu a podčiarkujú dynamický jazdný zážitok. Spojenie ovládacích funkcií do logických celkov napríklad na stredovej konzole a vo dverách dodáva interiéru čistú grafickú štruktúru.

Palubná doska

Palubná doska

Medzi typické dizajnové prvky interiéru patrí aj plynulý prechod medzi palubnou doskou a výplňou dverí ako aj športový obopínajúci pocit z interiéru. Tento pocit zväčšuje aj citlivé prepojenie medzi stredovou konzolou a prístrojovou doskou, čím vytvárajú jadro interiéru. Pohodlný a športový pocit z priestoru zvyšujú aj vysoká stredová konzola a nízke vizuálne ukotvenie prístrojovej dosky.

Interiér štúdie BMW Concept radu 8 aktívne rozohráva kontrast medzi emóciami a špičkovou konštrukciou ako aj medzi dynamickým pocitom a luxusom. Jeho tvary navodzujú mimoriadny športový pocit, zatiaľ čo špičkové materiály vyzdvihujú exkluzivitu a vrcholný dizajn. Zo všetkých miest, v ktorých prichádza vodič do kontaktu s vozidlom, sála športový charakter. Exkluzívne športové sedadlá majú úzky tvar, pričom základnú kostru tvorí karbónová škrupina čalúnená jemnou kožou. Vďaka tomu sú dokonalým miestom na sedenie. V rovnakom spracovaní pokračuje aj volant. Jeho ručne brúsené hliníkové ramená pripomínajú šípy a anodizované radiace páčky pod volantom vytvárajú spojenie s pretekárskou traťou. Pocit luxusu a športového ducha dopĺňajú aj detaily ako kombinácia hliníka a tmavej kože na miestach, kde vodič drží volant.

Otváranie dverí

Otváranie dverí

Pocit vysokej kvality dodáva interiéru aj čalúnenie v kombinácii tmavohnedej a bielej kože Merino. Spojenie športových vlastností a technologickej vyspelosti sa prejavuje aj na povrchoch, ktoré kombinujú karbónové a a ručne leštené hliníkové prvky. Moderný a prvotriedny nádych interiéru dotvárajú brúsené okolie voliča prevodovky a ovládač iDrive vyrobený z tmavého krištáľu Swarovski.

Prevodovka

Prevodovka

Štúdia BMW Concept radu 8 predznamenáva tvary, ktoré značka BMW čoskoro pretaví do sériovej podoby. BMW radu 8 Coupé stavia na úspešnej tradícii, ktorú má spoločnosť v oblasti luxusných športových vozidiel, pričom prinesie ďalší vzrušujúci model. Súčasnú luxusnú ponuku tak doplní dokonalé vozidlo snov.

BMW radu 8 Coupé spojí ostré dynamické vlastnosti a moderný luxus, pričom nastolí nové merítka v segmente luxusných kupé.

Zdroj: BMW

Mark

Som správcom magazínu discloser.sk, ktorý vnímam ako svoj osobný blog. Píšem o dizajne a iných krásnych veciach, ktoré ma zaujali. V mojich článkoch nájdeš najmä novinky o autách, dizajne, miestach a filmoch.