Ako na prirodzene zdravé vlasy

0 247

Pekné vlasy sú pre mnohých z nás každodennou starosťou. Vlasy si umývame často a používame rôznorodé šampóny, kondicionéry a iné kozmetické prípravky na pekné vlasy. Výsledok však často nie je taký, aký by sme chceli. Kvalitu, hustotu a farbu vlasov máme geneticky danú, ale existuje viacero možností ako vlasy zlepšiť. Veľmi dobré výsledky na kvalitu vlasov všeobecne má časté kúpanie v mori, preto ak budete na dovolenke, určite si vlasy umývajte v mori niekoľkokrát denne. Mŕtve more má veľmi priaznivé účinky na vlasy i pokožku, avšak je príliš ďaleko a tiež sa v ňom dá kúpať len obmedzený čas za deň. O Jadranskom mori pri skalnatom pobreží (aké má blízke Chorvátsko) sa hovorí, že je veľmi čisté a má taktiež priaznivé účinky na pokožku i vlasy.

Čo pomôže proti vypadávaniu vlasov

Vypadávanie vlasov je súčasťou našich každodenných životov a denne zdravý človek v priemere stratí 50-80 vlasov. Spúšťačov vypadávania vlasov je veľa od genetickej predispozície po hormonálne zmeny a niekedy ťažko určiť ten hlavný dôvod. Častým dôvodom vypadávania vlasov je stres. Stres je však súčasťou našich dní a ak ho neviete eliminovať, je dobré ho aspoň pravidelne odventilovať športom, prechádzkami v prírode, či iným hobby, ktoré máte radi. Nedostatok železa je ďalším dôvodom vypadávania vlasov. Ak jete málo červeného mäsa a potravín bohatých na železo. Ako nedostatok železa, tak i nedostatok vitamínu B12 často spôsobuje vypadávanie vlasov. Proti vypadávaniu vlasov prijímajte dostatok vitamínu B12 v strave (mäso, mlieko, syr, vajcia) alebo ako doplnok stravy.

Čo pomôže na suché a čo na mastné vlasy

Suché vlasy

Suché vlasy okrem genetiky môže spôsobiť napríklad fajčenie, pobyt na slnku či žehlenie vlasov. Ak máte vlasy príliš suché, jednou z možností môže byť nechať sa ostrihať. Novým strihom sa zbavíte časti nezdravých vlasov a pomôže to aj na rast vlasov. Vitamíny A, C, biotin, zinok, železo, a omega-3 mastné kyseliny pomáhajú nielen na suché vlasy, ale aj zdravé nechty. Ak máte suché vlasy, vyhnite sa ich častému umývaniu. Radšej si vlasy umyte raz za tri dni a po umytí vlasov nepoužívajte fén, ale vlasy si len osušte uterákom.

Mastné vlasy

Mastné vlasy sú opačný problém, ktorý tiež trápi množstvo ľudí. Ak si večer umyjete vlasy šampónom a večer na druhý deň už máte vlasy mastné. Aj keď vás to môže lákať, neumývajte si vlasy príliš často, pretože tým zbavujete pokožku na vlasovej časti hlavy prirodzených olejov čo spôsobuje ich nadmernú tvorbu. Pri umývaní vlasov používajte len šampóny a kondicionéry na mastné vlasy. Šampón dôkladne vymyte z vlasov a nesušte si vlasy fénom. Vlasy sa mastia aj keď máte vo zvyku sa s nimi počas dňa hrať.

Čo pomôže na rozštiepené končeky vlasov

Prvá rada, ktorú budete pravdepodobne počuť ak sa budete pýtať čo pomôže na rozštiepené končeky vlasov je, nechať sa ostrihať. Ak ste si vlasy dlhšie nestrihali, časom sa končeky rozštiepia, čo je prirodzené. Proti rozštiepeným končekom pomáha aspoň raz mesačne alebo aspoň raz za 6 týždňov odstrihnúť 1-2 cm vlasov. Na rozštiepené končeky pomáha nanášanie mandľového či araganového oleja, používanie šampónov na prírodnej báze, menej časté umývanie a sušenie bez použitia fénu.

Zdroj obrázku:
Volodymyr TVERDOKHLIB / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.