Ako fungujú tonery v laserovej tlačiarni?

0 151 360

Aj keď pojem toner pozná každý, pre koho nie sú počítače a technika s nimi spojená úplne cudzími, často ho používame nesprávne. To, že máte doma tlačiareň, totižto ešte neznamená, že tlačí vďaka tonerom.

Aj z prášku môže vzniknúť vytlačený text, či obrázok

Kvalitné tonery Xerox (a od iných výrobcov) sú totižto len v laserových tlačiarňach. Toner je čierny alebo farebný prášok, prípadne, v prenesenom slova zmysle, celá kazeta obsahujúca tento prášok. Mimochodom, v starších tlačiarňach sa kazety nepoužívali a prášok musel užívateľ nasypať priamo do nádržky v tlačiarni.

A ako určite viete a z ich pomenovania to aj vyplýva, atramentové tlačiarne tlačia pomocou atramentu a nie pomocou prášku. Čo je v tých laserových tlačiarňach vlastne za prášok? V súčasnosti sa používajú rôzne druhy polymérov, ale v minulosti bol najviac používaný uhlík s pigmentovou prímesou. Ako však z tohto prášku vzniká výtlačok, ktorý požadujete?

Elektrostatika, tlak a vysoké teploty

Je jedno, či tlačíte často a v záujme šetrenia používate lacné tonery, alebo sa spoliehate výlučne na originálne tonery dodávané výrobcami tlačiarní, princíp fungovania je rovnaký. Prášok sa elektrostaticky nanáša na nosné médium.

To však nie je všetko! Samotný prášok by sa na papieri neudržal a tak nasleduje proces takzvaného zažehlovania. Slúžia na to dva valce, prítlačný a zažehlovací. Ich funkcie sú zrejmé už z týchto ich označení. Prítlačný valec zatlačí obraz do papiera a zažehlovací ho pôsobením teploty zhruba 200 stupňov „zažehlí“.

Spomenuli sme už aj originálne tonery, prípadne lacnejšie alternatívy. Z hľadiska pôvodu totižto poznáme ešte aj tonery alternatívne, označované aj ako kompatibilné. Tie fungujú s daným typom tlačiarne, na ktorý sú určené, avšak vyrába ich tretia strana. A existujú aj repasované tonery. Tie už boli v minulosti používané, ale následne boli opäť naplnené, zapečatené a otestované.

Zdroj obrázku: Dmytro Vietrov / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.