5 jednoduchých tipov, ako znížiť spotrebu

Veľkú spotrebu paliva nemusíte pričítať iba nenásytnému agregátu. Dôvodom môže byť aj zlý štýl jazdy, ťažká noha na pedáli a zlý stav vozidla. Spotrebu môžete znížiť jednoducho, stačí, keď sa budete riadiť týmito radami.

1. Urobte si v aute poriadok

Čím je auto ťažšie, tým viac musí motor pracovať a tým viac „žerie“. Pokiaľ v aute vozíte nepotrebné veci ako ťažké náradie, krabice a plné kanystry, ktoré nepotrebujete, všetko vyhoďte! Za veľkou spotrebou môžu stáť aj kilogramy hliny na blatníkoch.

2. Dajte si pozor na tlak v pneumatikách a odpor vzduchu

Zle nahustené pneumatiky a veľký odpor vzduchu sa na spotrebe citeľným spôsobom prejavia. Ak máte pneumatiky podhustené, zvyšujete tým valivý odpor, ich opotrebenie a zlú ovládateľnosť auta. Nahustenie pneumatík kontrolujte najmenej raz za mesiac. Môžete tak ušetriť aj čtvrt litra na 100 km. Tlak v pneumatikách umožňujú kontrolovať senzory tlaku, uistite sa, že ich máte v poriadku.
Dobrá rada: Ak jazdíte so strešným nosičom a otvorenými okienkami, tak počítajte, že spotreba môže byť až o 1 l vyššia. Vyšší odpor vzduchu sa prejaví predovšetkým na dlhších vzdialenostiach pri rýchlej jazde.

3. Motor pokojne vypnite

Spotrebu môžete znížiť aj tým, že vypnete motor, ak musíte najmenej minútu stáť. Väčšinou sa tak deje na svetelných križovatkách alebo na železničných prejazdoch.

4. Dobre sa pozerajte a predvídajte

Štýl jazdy sa na spotrebe prejaví najviac. Najhoršia je jazda brzda/plyn. Zlé je takisto aj brzdenie na poslednú chvíľu alebo neustále vytáčanie motoru do vysokých otáčok.
Skúste sa naučiť odhadnúť spomalenie vášho auta. Ak v diaľke uvidíte obec, dajte nohu dolu z plynu a nechajte tam auto dojsť zotrvačnosťou. Nežeňte sa zbytočne za zelenou, keď viete, že ju aj tak nestihnete. Pokiaľ vidíte na dialnici kolónu, takisto dajte nohu dolu z plynu a nechajte auto do kolóny plynulo dojsť.

5. Dodržiavajte priemernú rýchlosť

Jazda na bežných cestách je najúspornejšia v prípade, že neprekročíte priemernú rýchlosť 80 km/h. Na diaľnici sa jedná o priemernú rýchlosť do 110 km/h. Pokiaľ pôjdete priemernou rýchlosťou 120 km/h, môže byť spotreba automobilu až o 1 l vyššia.

Ďalšie triky:

Pneu s nízkym valivým odporom – vyplatia sa hlavne u slabších motorov a u dlhšieho cestovania po diaľniciach. Spotreba sa môže znížiť až o 0,5 l na 100 km. Nízkym valivým odporom sa môžu pyšniť napríklad pneumatiky Continental.

Kľudná hudba – vďaka kľudnej hudbe budete jazdiť plynulšie, a to bude mať vplyv na spotrebu.

Plánovánie času – ak niekam idete, vždy počítajte s časovou rezervou. V momente, keď naberiete oneskorenie, bude vaša jazda agresívnejšia a spotreba vyššia.

Technický stav vozidla – majte v poriadku geometriu prednej nápravy, používajte kvalitný olej a strážte jeho hladinu, používajte kvalitné palivo a dajte si pozor na zvlnené brzdové kotúče. Dôležitá je aj voľba kvalitných pneumatík.

Redakcia

Magazín discloser.sk začal písať svoju históriu v októbri 2014. Od svojho vzniku sme sa stali stabilnými partnermi agentúr a súkromných inzerentov. Publikovali už viac ako 400 článkov. Máte záujem o spoluprácu? Kontaktujte nás. Radi Vám zodpovieme všetky otázky.