Obnoviteľné zdroje energie: Wattway tvorí budúcnosť Francúzskej energetiky

Fotovoltaický panel

Fotovoltaický panel

Francúzsko, ako jedna z najvyspelejších krajín Európy ponúka svetu nové inovatívne riešenie. Šetrenie zdrojov našej prírody je krokom, ktorý môže pomôcť vyriešiť krízu blízkej budúcnosti. Solárne, veterné či iné zdroje energie sú pomerne populárne. Stále je však možné napredovať. Príkladom je napríklad Holandsko, ktoré sa prezentuje solárnymi bariérami pri diaľniciach, Japonci zase postavili solárne panely na vodu.

Francúzi sa nenechali zahanbiť a najnovšou novinkou, ktorú chystá ministerka energetiky Ségoléne Royal je naozaj úchvatná. Projekt nazvaný Wattway by mal Francúzsko stáť zhruba 200 až 400 miliónov eur. Jedná sa o systém solárnych ciest. Počujete dobre. Solárne cesty by mali vo Francúzsku vznikať najbližších 5 rokov. Otázky ohľadom bezpečnosti a výdrže sú takisto relevantné. Solárne panely položené na cesty či chodníky by mali vydržať záťaž vozidiel či odolať dažďu i silným nárazom, napríklad v prípade autonehody. Pásy sú hrubé 7mm a sú pokryté filtrom z polykryštalického kremíka pre zber energie.

O vývoj sa zaslúžila francúzska firma Colas. Pásy budú pokrývať 621km ciest a odhaduje sa, že energeticky by mali zastrešiť potreby zhruba 5 miliónov obyvateľov krajiny. Program reaguje na zvýšenie dane z ropy. Aký bude teda účinok a efektivita projektu Wattway je zatiaľ otázne, no garancia, ktorú zaručuje prezident spoločnosti Colas, Luc Gautier by mohla svetu priniesť nový pohľad na využite solárnej energie.

Zdroj: www.architecturaldigest.com

Redakcia

Magazín discloser.sk začal písať svoju históriu v októbri 2014. Od svojho vzniku sme sa stali stabilnými partnermi a rôznych agentúr či súkromných inzerentov a publikovali už viac ako 400 článkov. Máte záujem o spoluprácu? Kontaktujte nás. Radi Vám zodpovieme všetky otázky.