Osvetlenie priestorov má vplyv na našu výkonnosť

Zmena letného času na ten zimný zamáva s organizmom každého z nás. V posledných týždňoch sa hovorí o zrušení letného času na ten zimný, čo sa väčšine Slovákov nepáči a dávajú to jasne najavo aj v internetových diskusiách. Zmenu letného na ten zimný pocítia aj žiaci, ktorí zvládajú tieto zmeny pomerne ťažko a dokáže sa to prejaviť aj na ich výkonoch.

Je dokázané, že náš výkon môže vo výraznej miere ovplyvniť aj osvetlenie priestorov, v ktorých sa budeme nachádzať.

Osvetlenie škôl

Zmeny času vnímajú najmä školopovinné deti. Ráno sa im nechce vstávať, pretože je stále tma a po príchode zo školy sa im nechce učiť, pretože je opäť tma. Najhoršia situácia je od konca októbra po koniec decembra – po zimný slnovrat, kedy sú dni veľmi krátke a noci sú naopak veľmi dlhé.

Aby ale školy a učitelia nepociťovali útlm žiakov, potrebujú investovať nielen do kvalitného vykurovacieho prostriedku, ale najmä do kvalitného a hlavne výkonného osvetlenia školy. Pri výbere osvetlenia školských priestorov je dôležité zohľadňovať nielen úspornosť, cenu, ale aj vplyv na zrak školopovinných a pedagogických zamestnancov. Umelé osvetlenie nenahradí to slnečné, no je potrebné zvážiť vplyv nového osvetlenia školy na zrak a výkon žiakov a učiteľov. Vzhľadom na to, že neustále pribúda počet detí trpiacich na krátkozrakosť, sú tieto opatrenia opodstatnené.

Svetelno-technické meranie

Na overenie kvality osvetlenia je potrebné zajednať termín svetelno- technického merania. Tým sa vlastne overia kvality daného osvetlenia a zistí sa, ako bude osvetlenie vplývať na náš zrak. Porealizačné meranie osvetlenia vykonávajú len autorizované osoby, preto si výbere týchto osôb dajte pozor, aby pôsobili vo firme, ktorá je dôveryhodná a poskytuje kvalitné služby.

Ak máte na starosti osvetlenie daných priestorov, či už škôl, parkovísk, alebo všeobecne verejné osvetlenie, zamerajte sa hlavne na LED osvetlenie, ktoré je šetrné nielen k peňaženke, ale najmä k nášmu zraku.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *