Mávate problémy s trávením? Tieto praktické tipy vám pomôžu

Problémy s trávením majú takmer všetci. Niekedy aj keď sa veľmi snažíme zdravo stravovať, podarí sa nám zhrešiť a žalúdok nám to dáva poriadne pocítiť.

Ak máte problémy s trávením, skúste sa držať týchto rád a uvidíte, že po pár dňoch sa vám stav výrazne zlepší.

Zamerajte sa na príjem vlákniny

Patrí k najdôležitejším zložkám potravy, a to aj v tom prípade, že ju telo nedokáže vstrebať. Rozdeľuje sa na rozpustnú a nerozpustnú a najčastejšie ju nájdete v čerstvom ovocí, čerstvej zelenine, obilninách, semenách, hnedej ryži, ale aj strukovinách.

Jej najväčšou výhodou je to, že dokáže zmierniť nepríjemnú zápchu a dokonca ju aj zastaviť.

Ak máte problémy s trávením a často vás trápi zápcha, odporúčame konzumáciu potravín bohatých na vlákninu. Namiesto typických raňajok (chlieb, maslo, šunka) si pripravíte biely jogurt, ovsené vločky, med a čerstvé ovocie.

Dajte zbohom vyprážaným nezdravým jedlám

Problémov s trávením sa dokážete zbaviť vyprážaným jedlám. Uprednostnite varené a parené jedlá, ktorá odľahčia vaše trávenie a pomôžu mu spamätať sa. Sem-tam si môžete dopriať trošku nezdravého jedla, netreba to však preháňať.

Vyprážaným jedlám vám odporúčame vyhnúť sa predovšetkým teraz v lete. V lete máte prístup k čerstvej zelenine a ovocí a preto to využite a konzumujte častejšie zeleninové šaláty a ovocné šaláty alebo smoothies.

Na problémy s trávením vám pomôže konzumácia čerstvých rýb, chudého mäsa a polotučných mliečnych výrobkov.

Uprednostňujte čerstvé korenie

Korenené jedlá všeobecne dobre nevplývajú na naše zdravie. Nekupujte si preto vopred pripravené zmesi (napríklad aj grilovacie zmesi) a uprednostňujte čerstvé korenie, resp. zmesi od lokálnych výrobcov. V lete odporúčame využívať predovšetkým čerstvý rozmarín a tymián. Skvele ním dochutíte hlavne mäsové jedlá.

Radšej si zmes korenia vyrobte sami s pomocou mažiara.

Keď uprednostníte kvalitné korenie, problémy s trávením zmiznú. Dávajte si však pozor, aby ste to s korenením jedál príliš nepreháňali.

Doprajte si kvalitné probiotiká

Probiotiká sú živé organizmy, ktoré sú pridávané do potravín a ich úlohou je ovplyvniť zdravie konzumentov zlepšením rovnováhy črevnej mikroflóry. Aby ste nemali problémy s trávením je potrebné ich pravidelne dopĺňať. Odporúčame vám konzumáciu zdravých probiotík. Pomôžu vám vyhnúť sa zápche, ale aj hnačke. Probiotiká nájdete hlavne v kyslomliečnych výrobkoch a hlavne v jogurtoch.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *