Ísť na vysokohorskú túru bez tohto vybavenia by bol veľký risk

Letné prázdniny sú obdobím, kedy väčšina z nás uteká k vode. Sú však aj výnimky, čiže ľudia, ktorí pred vodou a opaľovaním uprednostňujú hory. Hory sú práve v letných mesiacoch najkrajšie, pretože nám praje nielen počasie, ale aj teploty. Samozrejme, že počasie v horách sa mení aj teraz v lete. Hrozí totiž riziko letných búrok. Keď však vyrazíte zavčas, búrkam sa vám podarí vyhnúť.

Čo by ste si však mali so sebou zobrať na vysokohorskú túru?

Nôž

Možno vám príde zvláštne brať so sebou nôž, avšak nikdy neviete, či ho budete potrebovať. Ak si beriete so sebou jedlo, ktoré bude potrebné nakrájať si na menšie kúsky, nôž sa vám zíde. Môže sa stať, že budete potrebovať niečo prerezať a nebudete mať čím.

Nosievajte si vždy so sebou vreckový nôž, ideálne zatvárací nôž.

Dávajte si pozor, aby vám ale nôž neroztrhal batoh. Odporúčame vám kúpiť si špeciálne puzdro na nôž, ktorý bude plniť ochrannú funkciu. Dávajte si ho na bezpečné miesto, aby bol poruke, no zároveň, aby vám nevypadol. Poľovníci si dávajú svoje lovecké nože na bezpečné miesto. Nezabudnite to urobiť aj vy.

Tekutiny a jedlo

Vysokohorské túry trvajú niekoľko hodín a práve z tohto dôvodu nesmiete zanedbať prípravu a chystanie tekutín a jedla. Do hôr sa odporúča brávať aspoň dva litre tekutín (čas, čistá voda, iontové nápoje) na osobu. Čo sa týka jedla, odporúčame vám brávať obložené žemle, ideálne so syrokrémom (maslom) a zeleninou. Klobásky, slaniny, šunku nechajte doma. Je veľké riziko, že sa vám v letných horúčavách môžu pokaziť.

Keď tak, vezmite si kysnutý koláč, bublaninu, niečo, čo dosť zasýti a ak sa naskytne príležitosť občerstviť sa na horskej chate, odporúčame vybrať si polievku. Žalúdok potrebuje niečo tekuté.

Ďalej odporúčame nosenie proteínových tyčiniek, fit (ovsených) tyčiniek. Na doplnenie energie dobre padne hroznový cukor.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *